Idziemy jego śladami…


Sprawa, którą poczytywał za doniosłą i pilną


(25 II 1980 r.)


W 1977 r. bp Piotr Gołębiowski obchodził 75. urodziny. Zgodnie więc z obowiązującym prawem złożył na ręce Pawła VI rezygnację z pełnionych obowiązków. Papież nie przyjął rezygnacji biskupa i polecił mu nadal kierować diecezją sandomierską.
Bp Piotr Gołębiowski z pokorą przyjął tę papieską decyzję i nadal rządził diecezją. Odczuwał jednak coraz bardziej ciężar wieku i słabnącego zdrowia. Stąd też 25 lutego 1980 r. ponownie złożył rezygnację – przez pośrednictwo kard. Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Polski. Pisał:
„W ręce Waszej Eminencji składam ponownie pismo skierowane do Ojca Św[iętego] z pokorną prośbą o zwolnienie mnie z obowiązków administratora apostolskiego diecezji sandomierskiej […]. Postępujące osłabienie nie pozwala na systematyczną pracę biskupią. Wskutek czego dalsze pozostawienie na tym odpowiedzialnym stanowisku poczytuję za szkodliwe dla diecezji. Waszą Eminencję usilnie proszę o łaskawe poparcie wobec Ojca Św[iętego] tej sprawy, którą poczytuję za doniosłą i pilną. Będę bardzo wdzięczny Waszej Eminencji za tak cenną usługę i pomoc”.
Tym razem biskup otrzymał odpowiedź bezpośrednio od Jana Pawła II, który pisał 29 kwietnia 1980 r.:
„Proszę mi darować, że na tę prośbę odpowiem również i ze swej strony gorącą prośbą, aby Ksiądz Biskup zechciał jeszcze nadal pozostać na czele tej wybranej części Owczarni Chrystusowej, jaką jest diecezja sandomierska. Chociaż formalnie spełnia Ksiądz Biskup obowiązki administratora apostolskiego, to przecież dla wszystkich, którzy Go znają i patrzą na Jego biskupie posługiwanie, pozostaje Wasza Ekscelencja prawdziwym i budującym Pasterzem Kościoła sandomierskiego. Chociaż więc dobrze rozumiem motywy, które skłaniają Księdza Biskupa do ponowienia swej prośby i biorę je pod uwagę, to jednak odważam się również i tym razem przedłożyć moją prośbę w tym samym duchu, co śp. Poprzednik. […] Trzeba, ażeby Ksiądz Biskup trwał nadal na czele diecezji, stanowiąc duchowe oparcie dla duchowieństwa i wiernych”.

Dziś Sługa Boży bp Piotr Gołębiowski zachęca i nas
do gorliwej pracy dla Kościoła Chrystusowego.


5 komentarzy:

 1. Jezu ufam Tobie i prosze pomoz mi Ty wiesz

  OdpowiedzUsuń
 2. Matko Boza prosze weź pod Swą opiekę moje dzieci szczególnie Victora wskaz wlasciwa droge by nie bladzili

  OdpowiedzUsuń
 3. Jezu proszę Ciebie o zdrowie dla Kasi oraz bliskich

  OdpowiedzUsuń
 4. Jezu zajmij się tym uleczyć moją duszę i ciało. Bóg zaplac

  OdpowiedzUsuń
 5. Jezu proszę obdarz moją rodzinę łaską uzdrowienia wewnętrznego. Dziękuję za to że nas kochasz i ogarniasz Swoim .

  OdpowiedzUsuń