Odczytując Ewangelię ze Sługą BożymKościół Chrystusowy rozpoczyna nowe życie


Dzisiejszą uroczystość Zesłania Ducha Świętego przeżywa Kościół katolicki w podobnie podniosłym i radosnym nastroju, w jakim obchodzi pamiątkę Bożego Narodzenia i Zmartwychwstania Pańskiego. Te trzy uroczystości uzupełniają się nawzajem, a razem wzięte stanowią jedno doniosłe wspomnienie wiekopomnego dzieła odkupienia świata. Boże Dziecię w żłóbku głosi światu radosną nowinę, że Zbawiciel świata przyszedł na ziemię. Chrystus Pan Zmartwychwstały daje świadectwo tej wielkiej prawdzie, że nastąpiło pojednanie pomiędzy Panem Bogiem a ludzkością. Zesłanie Ducha Świętego – to dalszy ciąg, jakby przedłużenie i uwieńczenie dzieła odkupienia. Duch Święty bowiem zstąpił po to, aby poszczególnym duszom rozdzielać owoce odkupienia, aby rozdawać łaski potrzebne do zbawienia, a wysłużone na krzyżu przez Jezusa Chrystusa. Tę doniosłą rolę spełnia Duch Święty za pośrednictwem Kościoła.
Dzień Zesłania Ducha Świętego słusznie nazywany jest dniem narodzin Kościoła. Wprawdzie Boski Zbawiciel założył Kościół przed Wniebowstąpieniem, powierzając apostołom potrójną władzę nad duszami: nauczania, rządzenia, uświęcania, ustanawiając Piotra najwyższym Zwierzchnikiem i Pasterzem ludzkości. Lecz przed Zesłaniem Ducha Świętego Kościół Chrystusowy nie działał. Apostołowie nie opowiadali Ewangelii, nie udzielali sakramentów świętych. Stosując się do nakazu Chrystusa czekali na przyjście Ducha Świętego. Dopiero 10-tego dnia po Wniebowstąpieniu, gdy wśród szumu wichru gwałtownego w postaci ognistych języków zstąpił na obecnych w Wieczerniku Duch Święty, Kościół Chrystusowy rozpoczyna nowe życie, swą działalność żywotną, i po raz pierwszy ukazuje ją na zewnątrz, jako widzialna społeczność ludzi, związanych węzłami jednej wiary, dążących do nieba pod zwierzchnictwem apostołów, których Głową – Szymon Piotr.
Sługa Boży Bp Piotr Gołębiowski
„Siewca Prawdy” 4(1934) nr 21, s. 2

4 VI 2017 r.

Zapraszamy dzisiaj również do modlitwy Nowenną za przyczyną Sł. B. Bp. Piotra Gołębiowskiego. Tekst dzisiejszej modlitwy, jak też intencje, w których dziś się modlimy znajdziesz TUTAJ . Do tych intencji możemy dołączyć nasze własne. Zapraszamy!

6 komentarzy:

 1. Duchu Święty przybądź do mojej rodziny i bliskich obdarzy nas Swoimi

  OdpowiedzUsuń
 2. Jezu proszę zajmij się tym bo brak mi siły

  OdpowiedzUsuń
 3. Proszę o modlitwę za męża o nawrócenie. Bóg zapłać

  OdpowiedzUsuń
 4. Proszę o modlitwę za męża i dzieci by wrócili do Ciebie Jezu

  OdpowiedzUsuń
 5. Proszę o modlitwę za męża o nawrócenie, Jezu pomóż nam

  OdpowiedzUsuń
 6. Proszę o modlitwę o zdrowie dla Kasi i bliskich

  OdpowiedzUsuń