Księga wdzięcznością pisana…


Bóg uczynił go bezcennym Darem dla naszej Diecezji


Przy grobie Sługi Bożego bp. Piotra Gołębiowskiego, w podziemiach sandomierskiej katedry, jest wyłożona księga pamiątkowa, która jest zatytułowana „Księga wpisów przy grobie Śp. Ks. Biskupa dr. Piotra Gołębiowskiego Administratora Apostolskiego Diecezji Sandomierskiej”. Wpisują się do niej modlący się przy grobie Sługi Bożego.
Rozpoczynamy dziś publikację wybranych wpisów osób nawiedzających grób Sługi Bożego bp. Piotra. Często są to prośby, podziękowania, a czasem po prostu wspomnienia. Należy pamiętać, że „Księga” została założona w czerwcu 1984 r., a starania mające na celu rozpoczęcie procesu kanonizacyjnego bp. Piotra Gołębiowskiego podjęto w listopadzie 1985 r.

 „Bogu niech będą dzięki” –
za powstanie tej Księgi wpisów, przy grobie umiłowanego naszego Pasterza śp. Księdza Biskupa dr. Piotra Gołębiowskiego.
Potrzeba istnienia tego szczególnego dowodu pamięci, zrodziła się w naszych sercach już wtedy, gdy przyjechaliśmy jako duszpasterze diecezjalni, z grupą nauczycieli i studentów, na grób naszego Biskupa do Sandomierza.
Było to 2 grudnia 1980 r., w 30 dniu od Jego śmierci. Było nas ponad 100 osób.
Zgromadzeni wokół Księdza Biskupa dr. Walentego Wójcika, który celebrował Mszę Świętą w Katedrze Sandomierskiej, umacnialiśmy w sobie tę świadomość, że nasza pielgrzymka tu do Sandomierza, jest jakimś duchowym rewanżem dla Zmarłego Księdza Biskupa Piotra, który zaszczycał swoją obecnością opłatki duszpasterstwa studentów i nauczycieli, organizowane w Radomiu.
Na kartach tej Księgi zostawiamy jako pierwsi dla śp. Biskupa Piotra chrześcijańskie „Bóg zapłać” i ogromny szacunek dla Jego posługi biskupiej oraz osobistej świętości życia.
Mamy jednak świadomość, że przed nami nieśli pierwociny tej chrześcijańskiej wdzięczności ci wszyscy, którzy od chwili śmierci otaczali żywą czcią Jego grób umieszczony w podziemiach Katedry Sandomierskiej.
Brakuje nam tylko wpisów wdzięczności tych wszystkich, którzy pielgrzymowali do Jego grobu, gdy jeszcze nie istniała ta księga.
Potrzeba nam także w głębi serca, otwartych podziemi Bazyliki Sandomierskiej, byśmy mogli pochylić głowy nad grobem śp. Księdza Biskupa Piotra Gołębiowskiego, którego Bóg uczynił bezcennym Darem dla naszej Diecezji. Modlimy się o Jego beatyfikację.

Ks. Jerzy Banaśkiewicz
Diecezjalny duszpasterz młodzieży akademickiej

Ks. Adam Stanios
Diecezjalny duszpasterz nauczycieli
Proboszcz parafii M.B. Miłosierdzia w Radomiu

Sandomierz, 29 VI 1984 rok

Pielgrzymując duchowo do grobu Sługi Bożego bp. Piotra Gołębiowskiego, pomódlmy się o jego rychłą beatyfikację:
 
Panie Jezu Chryste, Najwyższy Pasterzu, Ty powołałeś Biskupa Piotra do służby kapłańskiej i wprowadziłeś go do grona następców Apostołów. Dziękujemy Ci za jego żarliwość o świętość i jedność Kościoła. Pomóż nam naśladować jego bezgraniczne zawierzenie, ofiarną służbę i synowskie oddanie Twojej Matce. Racz wynieść go na ołtarze, aby te cnoty zajaśniały dzisiejszemu Kościołowi i jego pasterzom.
Udziel nam, za jego przyczyną, zgodnie z Twoją wolą, tej łaski, o którą pokornie prosimy...
(Wiadomości o łaskach otrzymanych za wstawiennictwem Sł. B. bp. Piotra Gołębiowskiego prosimy przesyłać na adres: Kuria Diecezji Radomskiej, ul. Malczewskiego 1, 26-600 Radom, postulator.radom@wp.pl).

Sługo Boży Biskupie Piotrze, wstawiaj się za nami!

1 komentarz:

  1. Mamuniu Kochana miej nas w swojej opiece, proszę o zdrowie dla duszy i ciała, o nawrócenie, o Dary Ducha Świętego, o porzucanie nałogów, o dobrą pracę, pomyślne rozwiązanie trudnych spraw, o pomnożenie w nas wiary, nadziei i miłości. Dziękuję Mamuniu za wszystkie otrzymane łaski i proszę o Boże Błogosławieństwo.

    OdpowiedzUsuń