Idziemy jego śladami

(www.katedra.radom.pl)

Jedyna taka Katedra! 

(11 czerwca 1962 r.)Sługa Boży bp Piotr Gołębiowski 11 czerwca 1962 r. dokonał uroczystej konsekracji kościoła pod wezwaniem Opieki Najświętszej Maryi Panny w Radomiu i ołtarza głównego. Pisał wówczas, że kościół ten „czekał na swój chrzest przeszło 50 lat”.
19 lat później – już po śmierci bp. Piotra Gołębiowskiego – kościół ten został podniesiony do rangi konkatedry, a 30 lat po konsekracji, 25 marca 1992 r., stał się katedrą nowo utworzonej diecezji radomskiej. W ten sposób dzisiejsza katedra radomska jest jedyną katedrą, którą konsekrował Sługa Boży bp Piotr Gołębiowski.
W protokole z przeprowadzanej w 1962 r. wizytacji pasterskiej parafii pod wezwaniem Opieki Najświętszej Maryi Panny w Radomiu Sługa Boży pisał:
„O godz. 17. rozpocząłem ceremonie konsekracji kościoła, po ich dopełnieniu odprawiłem pontyfikalną Mszę św[więtą], po której wygłosiłem przemówienie i prowadziłem procesję Eucharystyczną. Nabożeństwo w całości trwało 4 godziny, wypadło wspaniale, dzięki doskonałej organizacji, należytemu przygotowaniu ceremonii i pięknym śpiewom, wykonanym pod batutą P. Prof. Stefana Wrocławskiego, organisty, który nie tylko sumiennie wypracował z chórem śpiew przepisany przez Pontyfikał, ale i skomponował podniosłą Mszę św[iętą] na cztery głosy, świetnie wykonaną w czasie celebry pontyfikalnej. Ceremonie prowadził Ks. dr Franciszek Borowski, wikariusz, w śpiewie wyróżnili się: Ks. dr Marian Jaskólski, Ks. Henryk Sorbjan, Ks. Ludwik Skrok, wikariusze. Konsekracja kościoła Opieki NMP w Radomiu dostarczyła kapłanom i wiernym głębokiego przeżycia religijnego. 60 kapłanów z Radomia i okolicy oraz rzesza ponad 5000 wiernych uczestniczyła w tej radosnej uroczystości”.

Figura Matki Bożej Opiekunki, czczona w katedrze radomskiej (www.radom.gosc.pl)

Prorocze słowa dziekana…
Żywiołowy rozwój Radomia w XIX w. spowodował znaczny wzrost liczby mieszkańców i wywołał tym samym potrzebę budowy nowych świątyń. Biskup sandomierski Michał Juszyński zwrócił się więc z prośbą do władz rosyjskich o pozwolenie na budowę nowego kościoła. Pierwszy projekt przygotował w 1876 r. architekt Antoni Kacper Wąsowski z Radomia. Utworzony Komitet Obywatelski rozpoczął przygotowania do realizacji zamierzenia. Proroczo brzmiały słowa ówczesnego dziekana radomskiego ks. Józefa Urbańskiego napisane do komitetu budowy kościoła Mariackiego w Radomiu: „...A może kiedyś ten kościół będzie katedrą biskupią?”. W 1895 r. Józefa Łącka zakupiła plac z przeznaczeniem pod świątynię. Nowy, przyjęty projekt wykonał w 1896 r. arch. Józef Dziekoński z Warszawy, wybitny przedstawiciel historyzmu w architekturze polskiej. Zatwierdzenie rządowe nadeszło w 1898 r. Wiosną następnego roku zaczęto kopać fundamenty, a 19 września tegoż roku poświęcił je bp Antoni Ksawery Sotkiewicz. 

(www.katedra.radom.pl)
Zbudowano kościół Mariacki!
Pierwszą Mszę Świętą na polowym ołtarzu przed budującym się kościołem sprawował podczas misji parafialnych w 1906 r. późniejszy biskup sandomierski ks. Marian Ryx. Poświęcenia kościoła wybudowanego w stanie surowym dokonał 22 listopada 1908 r. ks. inf. Piotr Górski, proboszcz parafii św. Jana w Radomiu i dziekan dekanatu. Do 1911 r. kościół był wybudowany w stanie surowym. Przez 13 lat był kościołem filialnym par. św. Jana w Radomiu. Parafia pw. Opieki NMP została erygowana 28 kwietnia 1921 r. przez bp. Mariana Ryxa. 

(www.katedra.radom.pl)
„Miejsce to wybrał Pan!”
Świątynia zbudowana jest w stylu neogotyckim. Jest to kościół bazylikowy, trójnawowy z transeptem. W fasadzie ma dwie wieże, wzorowane na wyższej wieży kościoła Mariackiego w Krakowie, o wysokości około 72 m. Na wieżach w latach 1998-1999 umocowano odnowione złocone korony. Nawy boczne wsparte zostały na wysokich, zdobionych kolumnach. Sklepienia są typu krzyżowego. Duże okna są ostrołukowe z witrażami. Od frontonu troje drzwi z bogatymi profilowanymi portalami w stylu gotyckim, nawiązują do stylu katedr francuskich. Monumentalny fronton jest bogato zdobiony architektonicznie. Staraniem ks. prał. Edwarda Poniewierskiego w latach 2007-2013 trwał gruntowny remont katedry radomskiej.

Jan Paweł II błogosławi epitafium Sł. B. bp. Piotra Gołębiowskiego (www.radom.gosc.pl)

Dwa wydarzenia, spośród wielu
Niewątpliwie najważniejszym wydarzeniem w dziejach tego kościoła był dzień 4 czerwca 1991 r., kiedy to nawiedził go papież Jan Paweł II. Papież przed kościołem pobłogosławił epitafium Sługi Bożego bp. Piotra Gołębiowskiego.
Wspomnieć należy, że 19 maja 1997 r. w katedrze radomskiej – w kościele konsekrowanym przez Sługę Bożego bp. Piotra Gołębiowskiego – zakończono etap diecezjalny jego procesu beatyfikacyjnego.

(www.radom.gosc.pl)
  
Dziś Sługa Boży bp Piotr Gołębiowski
uczy nas wrażliwości na Bożą obecność w miejscach świętych.
Idźmy jego śladami…

Wczoraj przypadały 116. urodziny Sługi Bożego Biskupa Piotra!
Wciąż zapraszamy!
Kliknij TUTAJ!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz