Idziemy jego śladami

Kaplica z obrazem Matki Bożej w kościele w Jedlińsku (www.jedlinskparafia.pl)

 

U Matki przed seminarium

(17 czerwca 1919 r.)

 

Siedemnastoletni Piotr Gołębiowski 17 czerwca 1919 r. zgłosił się z prośbą o przyjęcie do Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu. 29 sierpnia przyjęto go do grona alumnów II roku.
Przed wyjazdem z rodzinnego Jedlińska, Piotr Gołębiowski poszedł ze swym ojcem do kościoła parafialnego. Tam, w kaplicy z obrazem Matki Bożej, klęcząc prosił ojca o błogosławieństwo. Tłumaczył, że tam zrodziło się jego powołanie.
Wspominając dziś tamto wydarzenie z życia Sługi Bożego myślimy o młodych ludziach, którzy decydują się na wybór drogi życia kapłańskiego i zgłaszają się do seminariów duchownych, by rozpocząć formację w szkole uczniów Chrystusa.
Przez wstawiennictwo Sługi Bożego prośmy w ich intencji, by nie brakło im odwagi do pozytywnej odpowiedzi na Boże wezwanie po imieniu. Prośmy o światło Ducha Świętego dla wszystkich, którym przeżywają trudności na drodze rozeznania swego powołania. Módlmy się też o nowe, święte i liczne powołania do służby kapłańskiej.
Sługa Boży Bp Piotr Gołębiowski uczył:
„Prośmy […] z ufnością Ducha Świętego, aby wzbudzał powołania do kapłaństwa i był Przewodnikiem w przygotowywaniu alumnów seminarium do gorliwej i ofiarnej posługi duszpasterskiej. W tej intencji ofiarujmy Mszę świętą i przyjmijmy Komunię świętą. Do czcicieli Najświętszej Maryi Panny Różańcowej i św. Franciszka Serafickiego zwracam się z gorącą zachętą i prośbą, aby w swych modlitwach pamiętali o potrzebach Seminarium, będącym matką żywicielką nowych zastępów kapłańskich” (20 X 1976 r.).
Módlmy się ze Sługą Bożym Bp. Piotrem Gołębiowskim:
„Matko Najwyższego Kapłana, Królowo Apostołów i całego Duchowieństwa, w Twoje macierzyńskie dłonie składamy z ufnością nasze seminarium, źrenicę oka i serce diecezji. Ty nad nim czuwaj, broń go w  niebezpieczeństwach, zawsze otaczaj najmilszą opieką!” (6 IV 1970 r.).
„Opiece Przeczystej Bożej Rodzicielki, Królowej Apostołów, oddaję serce naszej diecezji, którym jest Seminarium Duchowne” (14 X 1978 r.).
Dziś Sługa Boży zachęca niektórych z nas
do odważnego odczytywania drogi swego powołania,
a wszystkich do modlitwy
w intencji nowych powołań kapłańskich, zakonnych i misyjnych.


„Piękny przykład głębokiej pokory i czci względem Chrystusa Pana!”
Tak Sługa Boży bp Piotr Gołębiowski pisał o św. Janie Chrzcicielu.
Zapraszamy do tej refleksji Sługi Bożego
- wystarczy, że klikniesz TUTAJ!


8 komentarzy:

 1. Drogi Ojcze, proszę, wspomóż mnie w wychowaniu moich synów na dobrych i mądrych ludzi. Niech nigdy nie braknie w ich sercach potrzeby pomocy drugiemu człowiekowi.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mateczko Ukochana proszę o zdrowie dla Kasi i bliskich

   Usuń
  2. Mateczko Boża proszę pomóż nam Ty wiesz

   Usuń
  3. Matko Boża proszę pomóż by mąż i dzieci powróciły do Ciebie

   Usuń
  4. Proszę o modlitwę za dusze w czyśćcu cierpiące i dzieci nienarodzone, oraz za wszystkich chorych

   Usuń
  5. Mateczko Ukochana proszę Ciebie o pokój na świecie

   Usuń
  6. Matko Nieustającej Pomocy pomóż nam grzesznym odnaleźć drogę do Syna Bożego Jezu Chrystusa

   Usuń
 2. Mateczko Boża dziękuję Tobie za wszystko i proszę prowadź mnie i moją rodzinę oraz znajomych do Siebie

  OdpowiedzUsuń