"Maryja naszą nadzieją"!


Modlitwy o beatyfikację Biskupa Piotra Gołębiowskiego

na wzgórzach jerozolimskich w Ein Karem


W dniach 28 kwietnia – 5 maja 2018 r., grupa licząca 54 pielgrzymów z Radomia, Skarżyska, Jedlińska i innych polskich miast uczestniczyła w pielgrzymce do Ziemi Świętej. Jedną z głównych intencji pątniczych była modlitwa o beatyfikację Sługi Bożego Biskupa Piotra Gołębiowskiego.
Każdego dnia nawiedzając miejsca związane z Chrystusem: Zwiastowania, Narodzenia, cudów, a następnie Jego Męki, Śmierci i Zmartwychwstania zanoszone były błagania w intencji rychłej beatyfikacji Biskupa Piotra, wierząc, że „dla Boga nie ma rzeczy niemożliwych”.
W dzień po uroczystości Najświętszej Maryj Panny Królowej Polski, 4 maja, na naszym pielgrzymim szlaku odwiedziliśmy Ein Karem. To rodzinne miasto Zachariasza i Elżbiety – rodziców Jana Chrzciciela oraz miejsce Nawiedzenia św. Elżbiety przez Najświętszą Maryję Pannę. To tu Maryja – Matka Jezusa odwiedziła swą kuzynkę Elżbietę, gdy ta oczekiwała przyjścia na świat swego syna Jana. „Ein Karem” (Źródło winnicy) to miasteczko w niewielkiej odległości od Jerozolimy – w czasach Chrystusa wydzielone dla rodzin kapłańskich z pokolenia Judy.
Obecnie w zachodniej części wzgórz jerozolimskich usytuowana jest franciszkańska świątynia Nawiedzenia. Centralnym punktem tego świętego miejsca jest dwupoziomowy kościół, którego fasadę zdobi przepiękna mozaika przedstawiająca Najświętszą Marię Pannę jadącą na osiołku, w asyście aniołów, w drodze z Nazaretu na wzgórza Judei, gdzie położone jest Ein Karem. Ściany niższej kaplicy pokryte są malowidłami przedstawiającymi sceny biblijne, między innymi, posługę świątynną Zachariasza – ojca Jana Chrzciciela oraz spotkanie Najświętszej Marii Panny ze św. Elżbietą. Po prawej stronie dziedzińca świątynnego powitała nas rzeźba przedstawiająca dwie ciężarne kobiety w geście radosnego spotkania oraz wyryte na ścianach w 47 językach słowa hymnu Magnificat, którymi Maryja powitała świętą Elżbietę (por. Łk 1,46-55).
Wokół są porośnięte winoroślami i drzewami oliwnymi i cytrynowymi ogrody świątyni, a w nich rzeźba kapłana Zachariasza z rękoma wzniesionymi ku górze, z kadzidłem, w geście uwielbienia. Tuż obok znajduje się miejsce, na którym można sprawować ofiarę Mszy Świętej. Tam amfiteatralnie wznoszą się miejsca dla wiernych.
Właśnie w Ein Karem, w miejscu Nawiedzenia św. Elżbiety i Maryjnego hymnu Magnificat celebrowana została Msza święta o dar beatyfikacji Sługi Bożego Biskupa Piotra Gołębiowskiego. 
Uroczystą Mszę Św. celebrowali pielgrzymujący z nami kapłani: Ks. Prałat Henryk Ćwiek, ks. Grzegorz Zieliński, ks. Marcin Zieliński i ks. Karol Piłat. Zanosząc błagania do Boga, pielgrzymi wielokrotnie mogli odnaleźć analogię zawierzenia. To Maryja zaufała Bogu przyjmując w chwili Zwiastowania Bożą wolę, a podczas spotkania z krewną wyśpiewała radosną pieśń dziękczynną: „Wielbi dusza moja Pana”.
Sługa Boży Biskup Piotr Gołębiowski – zawierzył siebie Maryi. Jej oddał całe swe życie i służbę. To oddanie wyraził wybierając swe biskupie zawołanie: „Maryja naszą nadzieją”. My, pielgrzymi, w miejscu radosnego spotkania Maryi i św. Elżbiety, za przyczyną Matki Zbawiciela prosiliśmy wyśpiewując: „Do Ciebie, Matko, Szafarko łask; błagalne pienia wciąż płyną. Twa dobroć świeci nad słońca blask, nadzieją Tyś nam jedyną…”.
W małym miasteczku Ein Karem św. Elżbieta wypowiedziała słowa: „Błogosławiona jesteś któraś uwierzyła, że spełnią się słowa powiedziane Ci przez Pana”; my zaś za pośrednictwem Maryi prosimy o dar beatyfikacji naszego Biskupa.

Informację przygotowała Bożena Cieślak
z parafii pw. świętych Apostołów Piotra i Andrzeja
 w Jedlińsku


6 komentarzy:

 1. Mateczko Ukochana proszę pomóż mi Ty wiesz

  OdpowiedzUsuń
 2. Matko Nieustającej Pomocy pomóż mi,uzdrow moje ciało i duszę dodaj siły

  OdpowiedzUsuń
 3. Jezu ufam Tobie i proszę weź pod swą opiekę moją rodzinę, bliskich i znajomych

  OdpowiedzUsuń
 4. Mateczko Boża proszę uzdrow Kasię i bliskich

  OdpowiedzUsuń
 5. Matko Boża ulituj się nad nami grzesznymi

  OdpowiedzUsuń
 6. Proszę o modlitwę za dusze w czyśćcu cierpiące i dzieci nienarodzone

  OdpowiedzUsuń