Idziemy jego śladami

Sługa Boży bp Piotr Gołębiowski, św. Paweł VI i ks. Tadeusz Wójcik - kapelan Biskupa (Archiwum Diecezji Radomskiej)

Zadziwiające słowa Świętego Papieża


(23 listopada 1973 r.)W 1973 r. Sługa Boży bp Piotr Gołębiowski po raz pierwszy po 38 latach mógł wyjechać do Rzymu. Najważniejszym dniem tamtego pobytu biskupa w Rzymie była audiencja prywatna u św. Pawła VI. Została ona wyznaczona na dzień 23 listopada.
Stanowiła ona dla biskupa szczególne przeżycie. Przez minione lata pragnął udać się do Rzymu i spotkać się z Następcą św. Piotra. Pragnął zwłaszcza wypełnić, spoczywający na każdym biskupie, obowiązek uczestniczenia w Soborze Watykańskim II. Rządzący Polską komuniści konsekwentnie nie pozwalali mu jednak na wyjazd z Polski. Nie pomagały nawet telegramy, jakie w imieniu Pawła VI kierował do bp. Piotra Gołębiowskiego kard. Stefan Wyszyński.
Audiencja rozpoczęła się o godz. 12.00 i trwała 20 minut. Papież przyjął biskupa bardzo serdecznie. Bp Piotr Gołębiowski złożył papieżowi hołd w imieniu całej diecezji. Paweł VI wyraził radość z faktu, że biskup mógł wreszcie – po latach – przybyć do Stolicy Chrześcijaństwa. Papież interesował się życiem diecezji, pytał o seminarium duchowne i nauczanie katechezy, zachęcał do odwagi i prosił o modlitwę w swej intencji. Poprosił biskupa, by pokazał mu na mapie, gdzie leży Sandomierz, a następnie zakreślił na czerwono nazwę stolicy diecezji.
W swych prywatnych zapiskach Sługa Boży zanotował szczególny fragment tamtej rozmowy ze św. Pawłem VI, który w pewnym momencie powiedział do bp. Piotra: „Ksiądz Biskup nie ma względu u władz państwowych”. W odpowiedzi Sługa Boży wspomniał, że nie mógł uczestniczyć w obradach żadnej z sesji soborowych. Wówczas św. Paweł VI położył rękę na sercu i powiedział do Sługi Bożego: „Stąd nikt nie wyrwie Księdza Biskupa”!
Nie można się dziwić, że to niezwykłe spotkanie ze św. Pawłem VI wywarło wielkie wrażenie na Słudze Bożym!
Kolejne spotkania Sługi Bożego ze św. Pawłem VI miały miejsce w 1975 i 1977 r. Warto dopowiedzieć, że jeszcze w 1968 r. Paweł VI mianował bp. Piotra Gołębiowskiego administratorem apostolskim diecezji sandomierskiej, z pełnymi prawami biskupa diecezjalnego (przeczytasz o tym więcej TUTAJ), a w 1977 r. nie przyjął rezygnacji biskupa w związku z osiągnięciem przez niego wieku emerytalnego i prosił by biskup „nie zrażał się bezprawiem” ze strony władz komunistycznych (zobacz TUTAJ).

(Archiwum Diecezji Radomskiej)
 
Dziś Sługa Boży zachęca nas
do wierności Bogu i Kościołowi,
bez względu na warunki zewnętrzne.
Idźmy jego śladami!

„Budował Kościół przykładem osobistej świętości”
- tak o św. Pawle VI pisał Sł. B. bp Piotr Gołębiowski.
O tym, jak Sługa Boży wspominał Świętego Papieża przeczytasz TUTAJ.

Sługa Boży uczy nas,
że „Najświętsza Maryja Panna najpełniej żyje Duchem Chrystusowym”.
Zapraszamy na dzisiejszą modlitwę różańcową!
Wejdź TUTAJ!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz