Różaniec ze Sługą Bożym - 18 X


18 października (piątek)


Tajemnice bolesne

I.                 Modlitwa Jezusa w Ogrójcu

„Nie pozwólmy również, by Jezus w Sakramencie Ołtarza był osamotniony. Nawiedzajmy Go i adorujmy, wylewając przed Nim swe uczucia i troski” (Sł. B. bp P. Gołębiowski).
                             
Biskupie Piotrze, który spędzałeś wiele godzin z Chrystusem obecnym w Eucharystii, przyczyń się za nami!

II.               Biczowanie Jezusa

„Zadośćczyńmy Panu Bogu za grzechy własne i bliźnich, w szczególności za grzechy publiczne, które sieją zgorszenie i wyrządzają wielką szkodę rodzinom, Narodowi, Kościołowi świętemu” (Sł. B. bp P. Gołębiowski).

Biskupie Piotrze, który zabiegałeś o zbawienie wierzących w Chrystusa, przyczyń się za nami!

III.             Cierniem ukoronowanie Jezusa

„Coraz mocniej wierzmy w miłość i miłosierdzie ku nam Jezusa Chrystusa Boga-Człowieka. Zaufajmy Mu bez zastrzeżeń” (Sł. B. bp P. Gołębiowski).

Biskupie Piotrze, który naśladowałeś dobrego Boga świadcząc miłosierdzie, przyczyń się za nami!

IV.            Dźwiganie krzyża na Kalwarię

„Nam drogę niechaj wyznacza Jezus Chrystus dźwigający na swych barkach krzyż na Kalwarię” (Sł. B. bp P. Gołębiowski).

Biskupie Piotrze, który dla wielu stałeś się Cyrenejczykiem pomagającym im dźwigać codzienne krzyże, przyczyń się za nami!

V.              Ukrzyżowanie i śmierć Jezusa

„Przez bolesną mękę oraz ofiarną śmierć na Krzyżu w Wielki Piątek wysłużył nam Jezus Chrystus wyzwolenie z niewoli grzechu” (Sł. B. bp P. Gołębiowski).

Biskupie Piotrze, który wszystkie cierpienia przeżywałeś w łączności ze Zbawicielem, przyczyń się za nami!

Przez wstawiennictwo Sługi Bożego Bp. Piotra Gołębiowskiego pomódlmy się dziś w następujących intencjach:
- Proszę o błogosławieństwo Boże w mojej rodzinie.
- Proszę o uzdrowienie mojego taty Mieczysława.
- W intencji mojej rodziny.
- Proszę o łaskę zdrowia dla Janusza.
- Bardzo proszę o modlitwę w intencji mego synka Amirka: o zdrowie i potrzebne dla niego łaski.
- O potrzebne łaski dla Agnieszki.
- O miłosierdzie Boże dla pewnej osoby.
- O nawrócenie Czarka.
Panie Jezu Chryste, Najwyższy Pasterzu, Ty powołałeś Biskupa Piotra do służby kapłańskiej i wprowadziłeś go do grona następców Apostołów. Dziękujemy Ci za jego żarliwość o świętość i jedność Kościoła. Pomóż nam naśladować jego bezgraniczne zawierzenie, ofiarną służbę i synowskie oddanie Twojej Matce. Racz wynieść go na ołtarze, aby te cnoty zajaśniały dzisiejszemu Kościołowi i jego pasterzom.
Udziel nam, za jego przyczyną, zgodnie z Twoją wolą, tej łaski, o którą pokornie prosimy…
(Wiadomości o łaskach otrzymanych za wstawiennictwem Sługi Bożego bp. Piotra Gołębiowskiego prosimy przesyłać na adres: Kuria Diecezji Radomskiej, ul. Malczewskiego 1, 26-600 Radom, postulator.radom@wp.pl).

 Proboszcz i dziekan w Koprzywnicy
 
W kościele pod wezwaniem Świętej Trójcy w Radomiu ks. Piotr Gołębiowski pracował niespełna dwa lata. Bp Jan Kanty Lorek planował ten radomski kościół przekazać księżom jezuitom. 14 kwietnia 1947 r. mianował więc ks. Piotra Gołębiowskiego proboszczem koprzywnickim i dziekanem tamtejszego dekanatu.
Tam znów – podobnie jak w Baćkowicach – nie uszło uwadze ludzi, iż najpierw udał się do kościoła. W pamięci domowników i najbliższych współpracowników ks. Piotra Gołębiowskiego pozostał obraz proboszcza, który codziennie adorował Najświętszy Sakrament. Długoletni organista w Koprzywnicy, Edward Gąsiorowski, scharakteryzował ks. Piotra Gołębiowskiego jako „chodzącą świętość”. Żona organisty wspominała zaś, że proboszcz często udawał się do kościoła i długo tam prywatnie się modlił.
Obejmując parafię bogatą w tradycje, ze wszystkich sił podtrzymywał je i rozwijał. W dwa lata po przyjściu do Koprzywnicy ks. Piotra Gołębiowskiego do Bractwa Różańcowego należało 1500 mężczyzn i 3000 kobiet, do Trzeciego Zakonu – 12 mężczyzn i 198 kobiet, do Apostolstwa Modlitwy – 300 mężczyzn i 718 kobiet, Krucjata Eucharystyczna miała 90 członków, Milicja Niepokalanej – 120 młodzieńców, a przy ołtarzu posługiwało 50 ministrantów. Liczby mogą imponować, a trzeba raz jeszcze zaznaczyć, że wskazują one stan parafii zaledwie po dwóch latach posługi ks. Piotra Gołębiowskiego. Świadczą dobitnie o rozmachu pracy duszpasterskiej koprzywnickiego proboszcza. Zachęcał on swych parafian do częstej Komunii świętej. Powtarzał, że trzeba „być pełnym Jezusa, napełniać się duchem Chrystusowym i z tej pełni użyczać drugim”. Tą prawdą żył na co dzień.
Korzystając zaś z bogactwa, jakie stanowiła w parafii obecność obrazu Matki Bożej Różańcowej, zabiegał o odnowienie istniejących w parafii tradycji różańcowych. W każdą sobotę organizował po południu adorację związaną z nabożeństwem różańcowym. W uroczystość Matki Bożej Różańcowej prowadził zaś procesję do pięciu ołtarzy. Kaplica Matki Bożej była miejscem, gdzie gromadził młodzież męską i żeńską na nabożeństwa stanowe. Zapał i gorliwość ks. Piotra Gołębiowskiego musiały udzielać się parafianom. Inną grupą działającą w parafii była Milicja Niepokalanej. Ideę jej założenia powzięto w czasie rekolekcji dla młodzieży męskiej w 1947 r. Pierwszą grupę jej członków – liczącą 48 osób – proboszcz przyjął uroczyście 8 grudnia tegoż roku. Każdemu z wstępujących nakładał na szyję poświęcony medalik z przedstawieniem Niepokalanej i udzielał indywidualnego błogosławieństwa. Dla młodych członków Milicji Niepokalanej było to doniosłe przeżycie. To był jednak dopiero początek, który znajdował wspaniałą kontynuację. Proboszcz bowiem w każdym miesiącu organizował spotkania tej wspólnoty i uczył, jak najpiękniej czcić Matkę Bożą. Zrzeszeni w Milicji Niepokalanej zorganizowali własny chór, który śpiewał w czasie Mszy świętych dla młodzieży, jak też wystawiali w sali parafialnej przedstawienia, zazwyczaj poświęcone o. Maksymilianowi Marii Kolbemu.

Wsłuchajmy się w słowa Sługi Bożego bp. Piotra Gołębiowskiego: „Za naszą miłość ku Niej, Serdeczna Matka odwzajemni się pamięcią o nas w przyszłym, pozagrobowym życiu”. I przez chwilę pomódlmy się w ciszy o wieczne szczęście dla zmarłych, a wśród nich dla śp. ks. bp. Jana Chrapka 18. rocznicę jego śmierci.

Codziennie możesz przesłać ważne dla Ciebie intencje.
Będziemy razem polecać je Panu Bogu
za wstawiennictwem Sługi Bożego bp. Piotra Gołębiowskiego.
Możesz wpisać je jako komentarze na www.bppiotr.pl
lub przesłać je na adres: postulator.radom@wp.pl.

8 komentarzy:

 1. Proszę o zdrowie dla małej Marysi.

  OdpowiedzUsuń
 2. Obdarz wszelkimi łaskami Janusza.

  OdpowiedzUsuń
 3. Proszę o błogosławieństwo Boże w mojej rodzinie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Proszę o uzdrowienie mojego taty Mieczysława.

  OdpowiedzUsuń
 5. Maryjo, proszę o uzdrowienie mojego męża z depresji i alkoholizmu.

  OdpowiedzUsuń
 6. Proszę Matko o wstawiennictwo za mnie abym mogla wyjsc z depresji po smierci mojego meza

  OdpowiedzUsuń
 7. Proszę o opiekę Pana Jezusa nad moją rodziną.

  OdpowiedzUsuń
 8. prosze o opieke swieta rodzne nade mna

  OdpowiedzUsuń