Publikacje o Słudze Bożym


 

Publikacja autorstwa „ministranta Sługi Bożego”


Odpowiadając na nadsyłane pytania i prośby, zamieszczamy informacje o publikacjach dotyczących Sługi Bożego bp. Piotra Gołębiowskiego. W późniejszym czasie zamieścimy również jego bibliografię podmiotową i przedmiotową, o co prosiły osoby przygotowujące prace naukowe dotyczące Sługi Bożego.

Postulator procesu beatyfikacyjnego Sługi Bożego bp. Piotra Gołębiowskiego na etapie diecezjalnym, a następnie wicepostulator na etapie rzymskim, ks. prałat Stanisław Makarewicz, opublikował w 2000 r. książkę pod tytułem „Sługa Boży biskup Piotr Gołębiowski (1902-1980)”. Ukazała się ona nakładem Wydawnictwa Diecezjalnego w Sandomierzu.
Publikacja ta liczy 62 strony. Wzbogacona jest fotografiami, których – poza okładką – jest 17. Autor omawia poszczególne etapy życia bp. Piotra Gołębiowskiego. W końcowej części zamieścił „Wypowiedzi o Słudze Bożym”. Są to krótkie świadectwa, a czasem kilka myśli, na temat Kandydata na ołtarze. Ich autorami są: Jan Paweł II, Sługa Boży kard. Stefan Wyszyński – Prymas Polski, abp Marian Przykucki – metropolita szczecińsko-kamieński, ks. Józef Obuchowski – zmartwychwstaniec, były rektor Domu Polskiego w Jerozolimie, ks. Jan Rec – były ojciec duchowny w Tarnowie, ks. Stanisław Zygarowicz – były rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu, ks. Stanisław Grębowiec i ks. prof. JanStępień – były rektor Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie.
Na uwagę zasługuje również zebrana na końcu opracowania bibliografia dotycząca Sługi Bożego bp. Piotra Gołębiowskiego. 

Spis treści:
1. Lata dziecięce i szkolne.
2. Posługa kapłańska.
3. Posługa dydaktyczna.
4. Posługa biskupia jako Wikariusza Generalnego.
5. Administrator Apostolski.
6. Wypowiedzi o Słudze Bożym.
7. Bibliografia.

Ks. prałat Stanisław Makarewicz był świadkiem życia Sługi Bożego bp. Piotra Gołębiowskiego, pisał o sobie: „Byłem ministrantem Sługi Bożego”. Wspominając swoje lata szkolne, gdy służył do Mszy świętej celebrowanej przez bp. Piotra Gołębiowskiego w katedrze sandomierskiej pisał na łamach Pisma Diecezji Radomskiej „Ave” o Słudze Bożym: „Powracał w atmosferze ogromnej życzliwości. Mówiono wokół, że przychodzi człowiek dobry, święty kapłan. Właściwie nikt nie mówił inaczej. Z zaciekawieniem patrzyłem na nowego księdza, który codziennie bardzo stawał się «mój». […] Kapłan ten przychodził do świątyni z miłością. Stawał przed Bogiem z potrzeby serca. Myślę, że dlatego Go ludzie kochali. Był autentyczny”.


Autor – ksiądz prałat Stanisław Makarewicz urodził się w 1940 r. w Sandomierzu. Gdy miał 12 lat po raz pierwszy spotkał ks. Piotra Gołębiowskiego, któremu codziennie służył do Mszy świętej. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1963 r. z rąk bp. Piotra Gołębiowskiego. Był wikariuszem w parafii Sławno koło Opoczna i w parafii św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Radomiu. Studiował historię sztuki w Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. W czasie studiów posługiwał w parafii Wszystkich Świętych w Starachowicach, a później w Opocznie. W 1975 r. został mianowany wikariuszem parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Radomiu. Wybudował kościół i zorganizował nowa parafię pw. św. Stefana na osiedlu Idalin, której został pierwszym proboszczem. Był wykładowcą w Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu. Był także radomskim wicepostulatorem procesu beatyfikacyjnego 108 Męczenników czasu II wojny światowej, jak też postulatorem procesu beatyfikacyjnego Sługi Bożego bp. Piotra Gołębiowskiego, a po złożeniu akt w Watykanie został wicepostulatorem. Należał do Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie. W 1995 r. Jan Paweł II mianował go kapelanem Jego Świątobliwości. Zmarł w 2009 r.

S. Makarewicz, Sługa Boży biskup Piotr Gołębiowski (1902-1980),
Sandomierz [2000], ss. 62.
Zapraszamy, zobacz też ostatnie posty:
1) Wspólne drogi: Kard. S. Wyszyński i bp P. Gołębiowski. Kard. Stefan Wyszyński: „Oczekujemy Biskupa Gołębiowskiego” (WEJDŹ).
2) Odczytując Ewangelię ze Sługą Bożym: Pan Bóg jest niewyczerpalnym źródłem wszelkiego dobra (WEJDŹ).
3) Sobotni promień słońca – nasza modlitwa do Matki Bożej w czasie epidemii koronawirusa (WEJDŹ).
4) Księga wdzięcznością pisana (WEJDŹ).
5) Piękno życia w obrazach: W Jedlińsku wszystko się zaczęło… (WEJDŹ).
6) Myśli na dziś (WEJDŹ).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz