Wspólne drogi: Kard. S. Wyszyński i Bp P. Gołębiowski

Kard. Stefan Wyszyński i bp Piotr Gołębiowski (Archiwum Diecezji Radomskiej)

Kard. Stefan Wyszyński: „Papież oczekuje Księdza Biskupa”


Jak pisaliśmy tydzień temu (TUTAJ) bp Piotr Gołębiowski podejmował bezskuteczne starania, by móc wyjechać do Watykanu na obrady odbywającego się w latach 1962-1965 Soboru Watykańskiego II.
Komunistyczne władze państwowe nie pozwoliły mu udać się na pierwszą, drugą i trzecią sesję. Żywił nadzieję, że może komuniści wydadzą mu paszport i będzie mógł uczestniczyć przynajmniej w ostatniej sesji soborowej. Podejmowane jednak i w 1965 r. starania kończyły się ciągłymi odmowami.
Kard. Stefan Wyszyński, rozumiejąc trudności, jakie napotykał bp Piotr Gołębiowski, 27 października 1965 r. skierował do niego z Rzymu telegram, w którym pisał: „Ojciec Święty wzywa Księdza Biskupa, by w zastępstwie chorego Ordynariusza osobiście wypowiedział zdanie w sprawach, które Papież przedstawia ordynariuszom ad votum. Sprawa jest pilna, gdyż wymaga wniesienia na Sobór. Papież oczekuje Księdza Biskupa”.


W Soborze ze względu na wiek, jak też na stan zdrowia nie mógł uczestniczyć biskup sandomierski Jan Kanty Lorek. Zastępować go miał bp Piotr Gołębiowski. Stąd też telegram Prymasa Wyszyńskiego mówił o potrzebie wyrażenia zdania w zastępstwie chorego ordynariusza.
Niestety, władze komunistyczne wciąż mściły się na bp. Piotrze Gołębiowskim za zdecydowaną postawę w obronie jedności Kościoła i za wierne trwanie przy Prymasie Wyszyńskim.


Bądź na bieżąco! Polub – prosimy – stronę
Sługi Bożego bp. Piotra Gołębiowskiego na Facebooku:Zapraszamy, zobacz też ostatnie posty:
1) Odczytując Ewangelię ze Sługą Bożym: Wszystkich do siebie Chrystus Pan przyzywa (WEJDŹ).
2) Sobotni promień słońca – nasza modlitwa do Matki Bożej w czasie epidemii koronawirusa (WEJDŹ).
3) Piękno życia w obrazach: Matka Boża wyprosiła cud! (WEJDŹ).
4) Naśladując Świętych: Św. Józef, Oblubieniec Najświętszej Maryi Panny (WEJDŹ).
5) Potrzeba naszej modlitwy… (WEJDŹ).
6) Publikacje o Słudze Bożym: Publikacja autorstwa „ministranta Sługi Bożego” (WEJDŹ).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz