Wspólne drogi: Kard. S. Wyszyński i Bp P. Gołębiowski

Bp Piotr Gołębiowski i kard. Stefan Wyszyński w czasie koronacji Obrazu Matki Bożej Królowej Różańca świętego w Wysokim Kole - 18 VIII 1974 r. (Archiwum Sanktuarium w Wysokim Kole)


Kard. Stefan Wyszyński: „Oczekujemy

Biskupa Gołębiowskiego”


Papież Jan XXIII zwołał Sobór Watykański II, który trwał w latach 1962-1965. Był on bez wątpienia najważniejszym wydarzeniem w dziejach Kościoła katolickiego w XX w.
We wrześniu 1962 r. w kościele pw. św. Anny w Warszawie Prymas Wyszyński mówił: „Każdy biskup przed przyjęciem konsekracji biskupiej składa specjalną przysięgę, w której zobowiązuje się, że wezwany na Sobór stawi się bezzwłocznie. […] Wszyscy mają obowiązek stawić się na Sobór. Wszyscy też mają do tego prawo”. Z kolei 22 października 1963 r. kardynał pisał, że jeśli biskup nie może uczestniczyć w Soborze, to „musi to usprawiedliwić wobec Ojca Świętego, który sam zadecydować może, czy podane powody nieobecność usprawiedliwiają”.
Nazwisko bp. Piotra Gołębiowskiego znajdowało się na listach biskupów, które przed każdą sesją Soboru Watykańskiego II Prymas Wyszyński przedstawiał władzom państwowym. Niestety, za swą nieugięta postawę i za wierne trwanie przy kard. Stefanie Wyszyńskim, biskup miał „złe notowania” u władz, przez co doświadczał wielu represji. Jedną z nich były odmowy udziału w kolejnych sesjach obrad w Watykanie.
W czasie II sesji Soboru w 1963 r., gdy ponownie bp. Piotrowi Gołębiowskiemu odmówiono paszportu na wyjazd do Rzymu, Prymas Tysiąclecia skierował z Wiecznego Miasta telegram, adresowany do biskupa sandomierskiego Jana Kantego Lorka, w którym pisał: „Oczekujemy z Sandomierza biskupa Gołębiowskiego, jako pierwszego sufragana, który dotąd nie był na Soborze”.

(Archiwum Diecezji Radomskiej)

Bp Piotr Gołębiowski był jednym z dwóch polskich biskupów, którym komunistyczne władze państwowe nie wydały paszportu na wyjazd do Rzymu, na obrady Soboru Watykańskiego II.
Zapraszamy, zobacz też ostatnie posty:
1) Odczytując Ewangelię ze Sługą Bożym: Pan Bóg jest niewyczerpalnym źródłem wszelkiego dobra (WEJDŹ).
2) Sobotni promień słońca – nasza modlitwa do Matki Bożej w czasie epidemii koronawirusa (WEJDŹ).
3) Księga wdzięcznością pisana (WEJDŹ).
4) Piękno życia w obrazach: W Jedlińsku wszystko się zaczęło… (WEJDŹ).
5) Myśli na dziś (WEJDŹ).
6) Publikacje o Słudze Bożym: Pierwsza publikacja z modlitwą o beatyfikację (WEJDŹ).

1 komentarz:

  1. Biskup Piotr Gołębiowski udzielił mi Sakramentu Bierzmowania.

    OdpowiedzUsuń