Piękno życia w obrazach – Pełne szczęścia dni święceń i prymicji

Ołtarz główny katedry w Sandomierzu (www.diecezjasandomierska.pl)

Pełne szczęścia dni święceń i prymicji


Alumn sandomierskiego seminarium duchownego, Piotr Gołębiowski, od 1923 r. studiował na Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie. Wakacje po pierwszym roku studiów – w 1924 r. przyniosły ważne wydarzenia w jego życiu.

Bp Paweł Kubicki (Archiwum Sióstr Bernardynek w Świętej Katarzynie)

Otrzymał on wówczas kolejne wyższe święcenia. Tak więc 17 sierpnia 1924 r. w pochodzącym z XIII w. sandomierskim kościele pod wezwaniem św. Jakuba – naznaczonym męczeńską krwią bł. Sadoka i 48 Męczenników – wraz ze swym przyjacielem Wincentym Granatem, otrzymał święcenia diakonatu. Szafarzem święceń był bp Paweł Kubicki.

Ołtarz główny kościoła św. Jakuba w Sandomierzu

Ten sam biskup – na mocy papieskiej dyspensy od braku wieku – udzielił Piotrowi Gołębiowskiemu święceń kapłańskich. Uroczystość ta odbyła się już 12 października tegoż roku w sandomierskiej katedrze.

Katedra w Sandomierzu

Dokument potwierdzający przyjęcie święceń kapłańskich przez ks. Piotra Gołębiowskiego (Archiwum Diecezji Radomskiej)

W najbliższą niedzielę, 19 października, ks. Piotr Gołębiowski sprawował pierwszą Mszę Świętą w swym rodzinnym Jedlińsku dla tłumnie zgromadzonych w świątyni i wokół niej wiernych. Podczas tej prymicyjnej Mszy Świętej asystował mu miejscowy proboszcz ks. Franciszek Góralski, a kaznodzieją prymicyjnym był ks. Bronisław Ekiert – prefekt prymicjanta z czasu gimnazjum.

Kościół w Jedlińsku - miejsce prymicji ks. Piotra Gołębiowskiego

Podpisy ks. Wincentego Granata i ks. Piotra Gołębiowskiego (Archiwum Papieskiego Kolegium Polskiego w Rzymie)

Po tych podniosłych wydarzeniach Piotr Gołębiowski powrócił do Rzymu, by kontynuować studia i przygotowywać się do obrony dwóch doktoratów…

Zachęcamy, pomódl się o beatyfikację Sługi Bożego biskupa Piotra:
Panie Jezu Chryste, Najwyższy Pasterzu, Ty powołałeś Biskupa Piotra do służby kapłańskiej i wprowadziłeś go do grona następców Apostołów. Dziękujemy Ci za jego żarliwość o świętość i jedność Kościoła. Pomóż nam naśladować jego bezgraniczne zawierzenie, ofiarną służbę i synowskie oddanie Twojej Matce. Racz wynieść go na ołtarze, aby te cnoty zajaśniały dzisiejszemu Kościołowi i jego pasterzom.
Udziel nam, za jego przyczyną, zgodnie z Twoją wolą, tej łaski, o którą pokornie prosimy...
(Wiadomości o łaskach otrzymanych za wstawiennictwem Sł. B. bp. Piotra Gołębiowskiego prosimy przesyłać na adres: Kuria Diecezji Radomskiej, ul. Malczewskiego 1, 26-600 Radom; e-mail: postulator.radom@wp.pl).

Zobacz poprzednią część: Atmosfera Wiecznego Miasta.

Bądź na bieżąco. Polub - prosimy - stronę
Sługi Bożego bp. Piotra Gołębiowskiego na Facebooku:Zapraszamy, zobacz też ostatnie posty:
1) Wesprzyj Twą modlitwą małżonków (WEJDŹ).
2) Myśli na dziś (WEJDŹ).
3) Odczytując Ewangelię ze Sługą Bożym – Poniedziałek Wielkanocny: Wrogowie Chrystusowi doznali zupełnej porażki (WEJDŹ).
4) Odczytując Ewangelię ze Sługą Bożym – Wielkanoc: Niesłychane zdarzenie w dziejach świata (WEJDŹ).
5) Odczytując Ewangelię ze Sługą Bożym – Wielka Sobota: Nie wolno zmarnować lekkomyślnie okazji do odnowy ducha (WEJDŹ).
6) Odczytując Ewangelię ze Sługą Bożym – Wielki Piątek: Jak się zachować przy spotkaniu z krzyżem? (WEJDŹ).
7) Odczytując Ewangelię ze Sługą Bożym – Wielki Czwartek: Rozbudzajmy wiarę w miłość i miłosierdzie Pana Boga (WEJDŹ).
8) Myśli przed Triduum Paschalnym (WEJDŹ).
9) Wspólne drogi: Kard. S. Wyszyński i Bp P. Gołębiowski. Bp Piotr Gołębiowski: Prymas „pośród tylu prac, trudów i udręk” (WEJDŹ).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz