Wspólne drogi: Kard. S. Wyszyński i Bp P. Gołębiowski

Bp Piotr Gołębiowski i kard. Stefan Wyszyński przed kościołem pw. Opieki NMP w Radomiu w 1968 r. (Archiwum Diecezjalne w Radomiu)

Prymas: Bp Piotr Gołębiowski „to bardzo wartościowy

i wierny sługa Kościoła świętego”


Bp Jan Kanty Lorek, kierujący diecezją sandomierską od 1936 r., zmarł 4 stycznia 1967 r. W ostatnich niemal dziesięciu latach wspomagał go, jako biskup pomocniczy, bp Piotr Gołębiowski, a od 1962 r. także bp Walenty Wójcik.
Od lewej: ks. Wincenty Granat, bp Piotr Gołębiowski, bp Jan Kanty Lorek (Archiwum Diecezjalne w Radomiu)
Po śmierci bp Jana Lorka, zgodnie z prawem kościelnym, Kapituła Katedralna w Sandomierzu wybrała wikariusza kapitulnego, czyli tymczasowego rządcę diecezji – do chwili mianowania nowego biskupa sandomierskiego. Wybrany nim został bp Piotr Gołębiowski.
Kard. Stefan Wyszyński postanowił uczestniczyć w pogrzebie zmarłego biskupa sandomierskiego. Ze względu na warunki atmosferyczne zdecydował się pojechać pociągiem. Pod datą 7 stycznia 1967 r. notował: 
„Godz. 2.57. Jesteśmy na dworcu w Sandomierzu. By dostać się do miasta, trzeba naprzód pociągiem przejechać przez Wisłę, a później wrócić mostem kołowym przez Wisłę do miasta. Miasto na to patrzy i milczy, choć ta operacja kosztuje 3 kwadranse”. 
Przybywającego Prymasa witali: bp Piotr Gołębiowski i bp Walenty Wójcik.
Tego dnia w katedrze odbywały się uroczystości pogrzebowe. Obecny był abp Karol Wojtyła, metropolita krakowski i 30 innych biskupów. Mszy świętej przewodniczył Prymas Wyszyński, a kazanie pogrzebowe wygłosił bp Franciszek Jop z Opola, niegdyś biskup pomocniczy zmarłego.
Prymas Wyszyński notował w swych zapisach: 
„Gości żałobnych wita bp Gołębiowski, którego Kapituła wybrała wikariuszem kapitulnym. Jest to bardzo wartościowy i wierny sługa Kościoła świętego”.
Również na zakończenie wszystkim obecnym dziękował za udział w pogrzebie bp Piotr Gołębiowski. Prymas pozostał jeszcze w Sandomierzu, a o godz. 2.30 wyjechał na dworzec kolejowy. Towarzyszył mu wikariusz kapitulny diecezji sandomierskiej.
Przemawiając w katedrze sandomierskiej kard. Stefan Wyszyński dwukrotnie odwoływał się do osoby bp. Gołębiowskiego. Mówił więc kard. Stefan Wyszyński już w pierwszym zadaniu swego przemówienia: 
„Na ręce Najdostojniejszego Księdza Biskupa, wikariusza kapitulnego diecezji sandomierskiej, składam wyrazy głębokiego, chrześcijańskiego współczucia dla całego Ludu Bożego diecezji sandomierskiej, dla duchowieństwa i wiernych, po odejściu do Pana zasłużonego, długoletniego Arcypasterza tej diecezji”. 
W zakończeniu swego przemówienia Prymas mówił: 
„Zmobilizujcie teraz wszyscy, i Wy, umiłowani Kapłani na czele z prześwietną Kapitułą katedralną, z księżmi biskupami sufraganami, z Biskupem Wikariuszem Kapitulnym, wybranym po zgonie Arcypasterza do kierowania diecezją w okresie przejściowym, i Wy, Najmilsze Dzieci, rodzice, młodzieży, małe dziateczki i wszystkie rodziny zakonne, zmobilizujcie Wasze modlitwy do Ducha Świętego, bo jak Trójca Święta na przełomie dwóch tysiącleci [chrześcijaństwa w Polsce] przyjęła ofiarę z życia Waszego Arcypasterza, tak też zapewni Wam przez Chrystusa ciągłą opiekę i przyśle Anioła Bożego, który poprowadzi święty Kościół diecezjalny sandomierski w wiary nowe Tysiąclecie”.
Na wspomnianego przez Prymasa Tysiąclecia „Anioła Bożego” trzeba było czekać ponad rok. Tymczasem już od ponad czterech lat diecezja sandomierska była doświadczana dramatem rozbicia jedności jednej z parafii. Wydarzenia te odbijały się głośnym echem w Polsce i poza jej granicami. Były narzędziem walki komunistycznych władz reżimowych z Kościołem w Polsce. Temu wszystkiemu czoła musiał stawić bp Piotr Gołębiowski, ale o tym w następnym odcinku tego cyklu…Bądź na bieżąco! Polub – prosimy – stronę
Sługi Bożego bp. Piotra Gołębiowskiego na Facebooku:

Zapraszamy, zobacz też ostatnie posty:
1) Odczytując Ewangelię ze Sługą Bożym: Miłosierdzie Chrystusa Pana jest wzorem miłosierdzia chrześcijańskiego (WEJDŹ).
2) Sobotni promień słońca – nasza modlitwa do Matki Bożej w czasie epidemii koronawirusa (WEJDŹ).
3) Księga wdzięcznością pisana: Stajemy przy grobie świątobliwego biskupa Piotra (WEJDŹ).
4) Piękno życia w obrazach: Pełne szczęścia dni święceń i prymicji (WEJDŹ).
5) Wesprzyj Twą modlitwą małżonków (WEJDŹ).
6) Myśli na dziś (WEJDŹ).
7) Odczytując Ewangelię ze Sługą Bożym – Poniedziałek Wielkanocny: Wrogowie Chrystusowi doznali zupełnej porażki (WEJDŹ).
8) Odczytując Ewangelię ze Sługą Bożym – Wielkanoc: Niesłychane zdarzenie w dziejach świata (WEJDŹ).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz