Majówka ze Sługą Bożym – 16 V

Fot. ks. Tomasz Lis

Matka Boża z Dzieciątkiem – Katedra Sandomierska



Krótkie rozważanie:
Pisarze kościelni nazywają Maryję Matką Najświętszego Sakramentu. Pan Jezus zostawił w Najświętszym Sakramencie pod postaciami chleba i wina Ciało i Krew, które wziął z Maryi. […] Wprawdzie wieczorem Wielkiego Czwartku nie widzimy w Wieczerniku Maryi. Niepokalana Matka Boża, zawsze najściślej zjednoczona z umiłowanym Synem, łączyła się z Nim myślą i sercem […]. Po Zesłaniu Ducha Świętego Apostołowie, spełniając nakaz Boskiego Mistrza, zbliżali się do ołtarzy, aby sprawować Najświętszą Ofiarę. Maryja wiernie uczestniczyła w Chrystusowej niekrwawej Ofierze. Któż lepiej od Matki Najświętszej pojmował tę tajemnicę wiary? Stojąc na Kalwarii pod krzyżem, Maryja najgłębiej przeżyła całopalną ofiarę Jezusa z Ciała i Krwi. Najlepiej spośród ludzi rozumiała, ponowienie tej ofiary pod postaciami chleba i wina w każdej Mszy świętej. Uczestnicząc we Mszy świętej, Maryja z Chrystusową ofiarą łączy ofiarę Niepokalanego Serca swego: przeżyte boleści, codzienne modły, ciche prace, wyrzeczenia, a nade wszystko swą żarliwą miłość ku Panu Bogu i ludziom. […] Maryja pamięta o wszystkich swych dzieciach duchowych w modlitwie, jaką zanosi podczas niekrwawej Ofiary. Szczytem udziału Maryi w ofierze Mszy świętej była chwila Komunii świętej. W czyjej duszy Jezus znajdował milsze mieszkanie? Czyje serce oczekiwało Go z gorętszym pragnieniem? Nieskalane najlżejszym pyłem niedoskonałości moralnej Serce Maryi, ożywione wiarą, umocnione nadzieją, trawione ogniem miłości, z niewypowiedzianą tęsknotą pragnie zjednoczenia z Chrystusem Panem. A kiedy utajony Bóg miłości zstąpił do przeczystego Serca swej Matki, wówczas pogrążała się Ona w głębokiej modlitwie dziękczynnej. Zawsze pełna łaski wciąż rośnie w miłości Bożej. I następną Komunię świętą gorętszym sercem przyjmuje. Życie eucharystyczne Maryi – to Jej osłoda w latach, jakie spędza na ziemi od Wniebowstąpienia Jezusa do swego chwalebnego Wniebowzięcia. […] Dla nikogo w tym stopniu, co dla Maryi, Eucharystia nie stała się zadatkiem i przedsmakiem wiekuistej chwały. I my mamy łaskę obcowania z Chrystusem Panem żyjącym w Przenajświętszym Sakramencie Ołtarza. […] Wzorem i Mistrzynią głębokiego życia eucharystycznego niechaj nam się stanie Przeczysta Matka Boża. Za Jej przykładem bierzmy udział we Mszy świętej, która jak jest Chrystusową, podobnie jest naszą Ofiarą. […] Razem z kapłanem i za jego pośrednictwem składajmy na ołtarzu swe troski, bóle, radości, modlitwy, prace, myśli, pragnienia, potrzeby swoje i bliźnich. Posilajmy często, nawet codziennie, swe zgłodniałe dusze Komunią świętą”.
Sługa Boży bp Piotr Gołębiowski
„Kółko Różańcowe” 43(1952), s. 65-66
Po ponownym zamieszkaniu w Sandomierzu w 1951 r. Sługa Boży bp Piotr Gołębiowski zazwyczaj celebrował Msze święte przy swym ulubionym bocznym ołtarzu z lewej strony prezbiterium pięknej Katedry Sandomierskiej. Znajduje się w nim łaskami słynący wizerunek Matki Bożej z Dzieciątkiem, a w zwieńczeniu obraz Chrystusa Boleściwego. Wpatrując się w oblicze Matki Bożej, która przez lata była dla Sługi Bożego Mistrzynią wskazującą na Chrystusa, prośmy, byśmy każdego dnia coraz mocniej związywali się z Chrystusem obecnym w Eucharystii. Módlmy się, abyśmy jak Biskup Piotr, nauczyli się całe nasze życie – aż do ostatniego momentu – związywać z Eucharystią.
Odpowiadając na prośbę Ojca Świętego Franciszka, który zachęcał nas do odmawiania w maju modlitwy różańcowej, rozważmy teraz tajemnicę Nawiedzenia świętej Elżbiety:
„Widzimy Maryję w domu Zachariasza i Elżbiety. Ile czarującej prostoty i wdzięku posiada tajemnica Nawiedzenia! Najświętsza Panna śpieszy do swej krewnej, by jej służyć, by się nacieszyć własnym i jej szczęściem. Z woli Bożej staje się narzędziem wylewu przeobfitych łask, które z Serca Słowa Wcielonego, ukrytego w łonie Maryi, spływają na duszę Elżbiety i Jana, przebywającego jeszcze pod sercem swej matki. Tam po raz pierwszy Maryja wyśpiewała natchnioną pieśń Magnificat, którą następnie ponawia w tysiącach świątyń przez usta swych dzieci” (Sługa Boży bp Piotr Gołębiowski).

Ojcze nasz…
10 x Zdrowaś Maryjo…
Chwała Ojcu…

Matko Kościoła,                          módl się za nami.
Matko Stworzyciela,
Wieżo Dawidowa,
Królowo Męczenników,
Królowo Polski,
Przez wstawiennictwo Sługi Bożego Biskupa Piotra módlmy się dziś wspólnie w następujących intencjach:
- Błagam o ratunek i o szybką pomoc w bardzo trudnej dla mnie sytuacji oraz uzdrowienie i ulgę w ciężkiej chorobie i o łaskę dalszego życia. Już brak mi sił, już naprawdę nie wytrzymam tak dłużej... Chyba tylko cud może mnie ocalić... Jezu, ufam Tobie. Jezu, Ty się tym zajmij, bo ja nie mam już nawet nadziei ani nie widzę dla siebie szans... Tak bardzo się boję... Przenajświętsza Panienko, wstaw się za mną i ulituj się...
- O radość w Niebie dla Kasi, której pogrzeb odbędzie się dzisiaj. O siłę i pociechę dla jej najbliższych: męża, dzieci, rodziców i rodzeństwa.
- Sługo Boży biskupie Piotrze, wypraszaj mi Boże błogosławieństwo.
- Biskupie Piotrze, wzorze dla księży - ratuj kapłaństwo naszego przyjaciela, młodego księdza...
- W intencji Justyny, o potrzebne dla niej łaski.
- O łaskę Nieba dla śp. Michała.
- Sługo Boży Biskupie Piotrze, prosimy Cię, uproś, pełny powrót do zdrowia dla Konrada.
- Sługo Boży Biskupie Piotrze, ratuj małżeństwo Adama…
- W intencji Cezarego – o nawrócenie.
- Matko Boża, uproś mi miłosierdzie Boże… Niech Pan Bóg okaże mi swą łaskę. Sługo Boży, proszę, wstawiaj się za mną u Miłosiernego Boga.
Panie Jezu Chryste, Najwyższy Pasterzu, Ty powołałeś Biskupa Piotra do służby kapłańskiej i wprowadziłeś go do grona następców Apostołów. Dziękujemy Ci za jego żarliwość o świętość i jedność Kościoła. Pomóż nam naśladować jego bezgraniczne zawierzenie, ofiarną służbę i synowskie oddanie Twojej Matce. Racz wynieść go na ołtarze, aby te cnoty zajaśniały dzisiejszemu Kościołowi i jego pasterzom.
Udziel nam, za jego przyczyną, zgodnie z Twoją wolą, tej łaski, o którą pokornie prosimy...
(Wiadomości o łaskach otrzymanych za wstawiennictwem Sł. B. bp. Piotra Gołębiowskiego prosimy przesyłać na adres: Kuria Diecezji Radomskiej, ul. Malczewskiego 1, 26-600 Radom; e-mail: postulator.radom@wp.pl).

Intencje na każdy dzień można wpisać w komentarzach na tej stronie (poniżej) lub przesłać na adres: postulator.radom@wp.pl.

Bądź na bieżąco. Polub - prosimy - stronę
Sługi Bożego bp. Piotra Gołębiowskiego na Facebooku: 
www.facebook.com/pg/bppiotrgolebiowski



Zapraszamy, zobacz też ostatnie posty:

1) Przed stuleciem urodzin św. Jana Pawła II: „Przeżycia nie dadzą się wypowiedzieć..." (WEJDŹ).
2) Przed stuleciem urodzin św. Jana Pawła II: „Klęczał w zakątku przy żelaznej bramie za ustawionymi krzesłami…” (WEJDŹ).
3) Majówka ze Sługą Bożym – 15 V (WEJDŹ).
4) Prośba o wstawiennictwo Sługi Bożego bp. Piotra Gołębiowskiego została wysłuchana: Jeszcze długa droga przed nami, ale stał się CUD (WEJDŹ).
5) Odczytując Ewangelię ze Sługą Bożym: Chrystus, Dobry Pasterz, broni swe owieczki przed wrogami (WEJDŹ).
6) Odczytując Ewangelię ze Sługą Bożym: Chrystus, Dobry Pasterz, broni swe owieczki przed wrogami (WEJDŹ).
7) Księga wdzięcznością pisana: „Z pełnym zaufaniem w Twoje wstawiennictwo żarliwy Pasterzu oddany rodzinom” (WEJDŹ).
8) Naśladując Świętych: Św. Józef Rzemieślnik (WEJDŹ).
9) Piękno życia w obrazach – Święci wołają o Świętych! (WEJDŹ).
10) Myśli na dziś (WEJDŹ).
11) Dziękujemy! (WEJDŹ).
12) Publikacje o Słudze Bożym: „Znak pamięci i wdzięczności, wyraz hołdu, uznania i szacunku dla Sługi Bożego” (WEJDŹ).

1 komentarz:

  1. Błagam o ratunek i o szybką pomoc w bardzo trudnej dla mnie sytuacji oraz uzdrowienie i ulgę w ciężkiej chorobie i o łaskę dalszego życia. Już brak mi sił, już naprawdę nie wytrzymam tak dłużej... Chyba tylko cud może mnie ocalić...Jezu ufam Tobie Jezu ty się tym zajmij bo ja nie mam już nawet nadziei ani nie widzę dla siebie szans...Tak bardzo się boję...Przenajświętsza Panienko wstaw się za mną i ulituj się...

    OdpowiedzUsuń