Stulecie urodzin św. Jana Pawła II: Był tuż obok, w czasie papieskiego wołania o Ducha Świętego

Bp Piotr Gołębiowski jako pierwszy koncelebrans stał po prawej ręce Jana Pawła II. Warszawa, 2 VI 1979 r. 
 (Archiwum Diecezji Radomskiej)

Był tuż obok,

w czasie papieskiego wołania o Ducha ŚwiętegoJednym z donioślejszych momentów pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski była Msza święta celebrowana pod przewodnictwem Papieża na Placu Zwycięstwa w Warszawie w dniu 2 czerwca 1979 r.
Tam właśnie przypominał on, że „człowieka […] nie można do końca zrozumieć bez Chrystusa. A raczej: człowiek nie może siebie sam do końca zrozumieć bez Chrystusa. Nie może zrozumieć, ani kim jest, ani jaka jest jego właściwa godność, ani jakie jest jego powołanie i ostateczne przeznaczenie. Nie może tego wszystkiego zrozumieć bez Chrystusa”. Tam również – z mocą Proroka – wołał o to, by Duch Święty zstąpił i odnowił oblicze ziemi.
W koncelebrze papieskiej uczestniczyli wówczas przede wszystkim biskupi z ówczesnej metropolii warszawskiej i sąsiednich diecezji. Pierwszym koncelebransem w czasie tamtej pamiętnej Mszy świętej był bp Piotr Gołębiowski, administrator apostolski diecezji sandomierskiej.
Stał on po prawej stronie Jana Pawła II. W swej „Księdze wykazu czynności biskupich” bp Piotr Gołębiowski zapisał tylko : „Jako I koncelebrans uczestniczyłem w uroczystej Mszy świętej Ojca Świętego na Placu Zwycięstwa”.
Ks. prał. Jerzy Lewiński relacjonując tamtą uroczystość pisał: „Ks. Bp Piotr Gołębiowski, Pasterz Diecezji, koncelebrował w uroczystej Mszy papieskiej na Pl. Zwycięstwa w Warszawie, a słowa kanonu wymawiane przez Niego w transmisji telewizyjnej słyszały setki milionów ludzi” („Udział diecezji Sandomierskiej w spotkaniu z Janem Pawłem II”, „Kronika Diecezji Sandomierskiej” 72(1979) nr 11-12, s. 267).
Pierwsze miejsce w papieskiej koncelebrze było wielkim wyróżnieniem i nagrodą dla biskupa Piotra Gołębiowskiego. Wydaje się niemal pewne, że decyzję o tym wyróżnieniu podjął kard. Stefan Wyszyński – Prymas Polski, który bardzo cenił bp. Piotra Gołębiowskiego.
Dopowiedzieć należy, że w trakcie tamtej pierwszej papieskiej pielgrzymki do Ojczyzny bp Piotr Gołębiowski uczestniczył 2 czerwca w powitaniu Jana Pawła II na warszawskim Okęciu, w papieskim nawiedzeniu archikatedry warszawskiej i koncelebrował wspomnianą Mszę świętą na Placu Zwycięstwa. Z kolei 4 czerwca koncelebrował Mszę świętą pod przewodnictwem Jana Pawła II na Jasnej Górze. W kolejnych dniach, 5-6 czerwca, uczestniczył w spotkaniach z Papieżem w Sanktuarium Narodu, w tym – w Konferencji Plenarnej Episkopatu Polski.
Raz jeszcze warto powrócić do tamtej pamiętnej Mszy świętej z 2 czerwca 1979 r. Jan Paweł II w homilii mówił wtedy: „W dniu dzisiejszym na tym Placu Zwycięstwa w stolicy Polski proszę wielką Modlitwą Eucharystii wspólnie z Wami, aby Chrystus nie przestał być dla nas otwartą księgą życia na przyszłość. Na nasze polskie jutro”.

Bądź na bieżąco. Polub - prosimy - stronę
Sługi Bożego bp. Piotra Gołębiowskiego na Facebooku: 
www.facebook.com/pg/bppiotrgolebiowski

Zapraszamy, zobacz też ostatnie posty:
1) Majówka ze Sługą Bożym – 23 V (WEJDŹ).
2) Stulecie urodzin św. Jana Pawła II: O tym, jak papież podsumował represje komunistów wobec biskupa  (WEJDŹ).
2) Stulecie urodzin św. Jana Pawła II: Wspomnienie wywołujące papieskie wzruszenie (WEJDŹ).
3) Stulecie urodzin św. Jana Pawła II: Papieska serdeczna prośba (WEJDŹ).
4) Stulecie urodzin św. Jana Pawła II: Tamto publiczne i znamienne podziękowanie! (WEJDŹ).
5) Stulecie urodzin św. Jana Pawła II: „Święci wołają o świętość” – dwugłos (WEJDŹ).
6) Przed stuleciem urodzin św. Jana Pawła II: „Jako synowie Kościoła i wspólnej Ojczyzny nie opuścimy Ojca Świętego” (WEJDŹ).
7) Odczytując Ewangelię ze Sługą Bożym: Jak przecenne są te dary! (WEJDŹ).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz