Stulecie urodzin św. Jana Pawła II: Co Papież powiedział o bp. Piotrze odwiedzającym go księżom?

Przed obrazem Matki Bożej idzie kard. Karol Wojtyła, pierwszy z biskupów niosących obraz - bp Piotr Gołębiowski, za obrazem idzie kard. Stefan Wyszyński (Archiwum Diecezji Radomskiej)


Co Papież powiedział o bp. Piotrze

odwiedzającym go księżom?


Wśród wielu wspomnień, które kryją się w sercach osób, którzy spotykały się z Janem Pawłem II, znajdują się także rozmowy, w których wspominano Sługę Bożego bp. Piotra Gołębiowskiego.

Dziś przywołujemy dwa takie wspomnienia:

Nieżyjący już dziś bp Stefan Siczek – biskup pomocniczy diecezji radomskiej, wspominał pielgrzymkę swego rocznika święceń do Rzymu w 1986 r. Okazję stanowił srebrny jubileusz kapłaństwa. Podczas spotkania z Janem Pawłem II, ks. Stefan Siczek powiedział: „Ojcze Święty, my jesteśmy już starszym rocznikiem księży i próbujemy kształtować się na Osobie Ks. Bp. Piotra Gołębiowskiego”. Papież zatrzymał się przy ks. Stefanie Siczku i powiedział: „To był bardzo dzielny biskup, odważny i nieustępliwy”. Biskup dopowiadał po latach: „Wciąż pamiętam tę ocenę naszego Pasterza przez Jana Pawła II – papieża”.
W 1988 r., z okazji 10. rocznicy swych święceń kapłańskich ks. Wacław Depo, dzisiejszy arcybiskup metropolita częstochowski, udał się wraz ze swymi kolegami rocznikowymi na pielgrzymkę do Rzymu. W spotkaniu z Janem Pawłem II uczestniczyli też księża diecezji sandomierskiej i radomskiej, którzy świętowali srebrny jubileusz kapłaństwa. 18 kwietnia 1988 r. koncelebrowali oni Mszę świętą pod przewodnictwem Jana Pawła II w jego prywatnej kaplicy. Po Eucharystii każdy z obecnych miał możliwość osobistego spotkania i rozmowy z papieżem. Abp Wacław Depo wspominał: „Jan Paweł II spotkał się z nami na osobistej audiencji, pytając o szczegóły naszej pracy i miejsc, z którymi jesteśmy związani. Słysząc, że szafarzem naszych święceń był Ksiądz Biskup Piotr Gołębiowski powiedział: «To był świątobliwy i maryjny biskup. Dał temu wyraz zwłaszcza przy odzyskiwaniu jedności Kościoła w Wierzbicy». Papież nawiązał wówczas również w rozmowach do koronacji Obrazu Matki Bożej Pocieszenia w Błotnicy w sierpniu 1977 roku oraz do odzyskania Obrazu Nawiedzenia w Radomiu, w dniu 18 czerwca 1972 roku.
Przywoływane w tych dniach wydarzenia i spotkania Sługi Bożego bp. Piotra Gołębiowskiego ze św. Janem Pawłem II ukazują ogromny szacunek, którym nawzajem się obdarzali.

Słowa Świętego Papieża ukazują piękno życia sandomierskiego biskupa i opinię, jaką cieszył się on za życia i po śmierci w oczach Jana Pawła II.

„Święci wołają o świętość…” – tak mówił kiedyś św. Jan Paweł II!

Bądź na bieżąco. Polub - prosimy - stronę
Sługi Bożego bp. Piotra Gołębiowskiego na Facebooku: 
www.facebook.com/pg/bppiotrgolebiowski

Zapraszamy, zobacz też ostatnie posty:
1) Majówka ze Sługą Bożym – 27 V (WEJDŹ).
2) Stulecie urodzin św. Jana Pawła II: Papieskie wspomnienie biskupa – „dobrego Pasterza” (WEJDŹ).
3) Stulecie urodzin św. Jana Pawła II: Papież błogosławiący epitafium (WEJDŹ).
4) Odczytując Ewangelię ze Sługą Bożym: Chwilami się wydaje, że Zbawiciel opuścił swą Oblubienicę (WEJDŹ).
5) Stulecie urodzin św. Jana Pawła II: Biskup „otaczany wdzięczną pamięcią oraz czcią kapłanów i wiernych” (WEJDŹ).
6) Stulecie urodzin św. Jana Pawła II: Był tuż obok, w czasie wołania o Ducha Świętego (WEJDŹ).
7) Stulecie urodzin św. Jana Pawła II: O tym, jak papież podsumował represje komunistów wobec biskupa  (WEJDŹ).
8) Stulecie urodzin św. Jana Pawła II: Wspomnienie wywołujące papieskie wzruszenie (WEJDŹ).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz