Stulecie urodzin św. Jana Pawła II: O tym, jak papież podsumował represje komunistów wobec biskupa

Kard. Karol Wojtyła i bp Piotr Gołębiowski (Skarżysko-Kamienna, 10 VI 1973 r.)

O tym, jak papież podsumował

represje komunistów wobec biskupaPo śmierci biskupa Jana Kantego Lorka w 1967 r. kandydatem kard. Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Polski, na biskupa sandomierskiego był dotychczasowy biskup pomocniczy tej diecezji – bp Piotr Gołębiowski.
Problem pojawił się jednak ze strony władz państwowych, które nie zgadzały się na nominację bp. Piotra Gołębiowskiego na pełnoprawnego rządcę diecezji. W takiej sytuacji papież Paweł VI mianował go administratorem apostolskim diecezji sandomierskiej, czyli kimś, kto miał kierować diecezją niejako tymczasowo, ale jednocześnie nadał mu wszelkie prawa biskupa diecezjalnego.
Bp Piotr Gołębiowski z wielu tych praw nigdy nie korzystał. Tak na przykład nigdy nie zasiadł na tronie biskupów sandomierskich, do czego miał pełne prawo. Był on jedynym administratorem apostolskim diecezji w centralnej Polsce.
Komunistyczny aparat reżimu mścił się w ten sposób na bp. Piotrze Gołębiowskim za jego zdecydowaną postawę w walce o jedność Kościoła w Polsce, jak też za wierność wobec Prymasa Wyszyńskiego. Dość wspomnieć, że – obok braku zgody władz na wyjazd biskupa na Sobór Watykański II – ciągłe odmowy uznania go biskupem diecezjalnym były formą represji, którą komunistyczny aparat represji stosował aż do śmierci biskupa.
Wielokrotnie kard. Stefan Wyszyński ukazywał bp. Piotra Gołębiowskiego jako pasterza posiadającego pełną władzę w swej diecezji. Podobnie czynił Jan Paweł II.
We wspomnianym już liście z 29 kwietnia 1980 r. (TUTAJ) Jan Paweł pisał do bp. Piotra Gołębiowskiego: „Chociaż formalnie spełnia Ksiądz Biskup obowiązki administratora apostolskiego, to przecież dla wszystkich, którzy Go znają i patrzą na Jego biskupie posługiwanie, pozostaje Wasza Ekscelencja prawdziwym i budującym Pasterzem Kościoła sandomierskiego”.
Natomiast już po śmierci bp. Piotra Gołębiowskiego, wspominając go w czasie spotkania z Konferencją Episkopatu Polski 19 czerwca 1983 r., w ramach II pielgrzymki do Ojczyzny, Jan Paweł II powiedział: 
„Pragnę, […] przypomnieć równocześnie tych wszystkich członków Konferencji Episkopatu Polski, których Ojciec Przedwieczny raczył odwołać do siebie od czasu ostatniej mojej obecności w Ojczyźnie. Biskupi ordynariusze: […] Piotr Gołębiowski, administrator apostolski diecezji sandomierskiej, którego ja zawsze uważałem — i prosiłem, żeby siebie też uważał — za biskupa sandomierskiego […]”.
Ta wypowiedź bardzo dobitnie pokazywała stanowisko papieża wobec represji, które przez lata – aż do swej śmierci dźwigał biskup z Sandomierza. Dla Jana Pawła II stanowisko władz komunistycznych w tym względzie było kompletnie bez znaczenia. I choć nie mógł wpłynąć na jego zmianę, to po prostu je ignorował.

Bądź na bieżąco. Polub - prosimy - stronę
Sługi Bożego bp. Piotra Gołębiowskiego na Facebooku: 
www.facebook.com/pg/bppiotrgolebiowskiZapraszamy, zobacz też ostatnie posty:

1) Majówka ze Sługą Bożym – 22 V (WEJDŹ).
2) Stulecie urodzin św. Jana Pawła II: Wspomnienie wywołujące papieskie wzruszenie (WEJDŹ).
3) Stulecie urodzin św. Jana Pawła II: Papieska serdeczna prośba (WEJDŹ).
4) Stulecie urodzin św. Jana Pawła II: Tamto publiczne i znamienne podziękowanie! (WEJDŹ).
5) Stulecie urodzin św. Jana Pawła II: „Święci wołają o świętość” – dwugłos (WEJDŹ).
6) Przed stuleciem urodzin św. Jana Pawła II: „Jako synowie Kościoła i wspólnej Ojczyzny nie opuścimy Ojca Świętego” (WEJDŹ).
7) Odczytując Ewangelię ze Sługą Bożym: Jak przecenne są te dary! (WEJDŹ).
8) Przed stuleciem urodzin św. Jana Pawła II: „Przeżycia nie dadzą się wypowiedzieć..." (WEJDŹ).
9) Przed stuleciem urodzin św. Jana Pawła II: „Klęczał w zakątku przy żelaznej bramie za ustawionymi krzesłami…” (WEJDŹ).
10) Prośba o wstawiennictwo Sługi Bożego bp. Piotra Gołębiowskiego została wysłuchana: Jeszcze długa droga przed nami, ale stał się CUD (WEJDŹ).
11) Księga wdzięcznością pisana: „Z pełnym zaufaniem w Twoje wstawiennictwo żarliwy Pasterzu oddany rodzinom” (WEJDŹ).
12) Naśladując Świętych: Św. Józef Rzemieślnik (WEJDŹ).
13) Piękno życia w obrazach – Święci wołają o Świętych! (WEJDŹ).
14) Myśli na dziś (WEJDŹ).
15) Dziękujemy! (WEJDŹ).
16) Publikacje o Słudze Bożym: „Znak pamięci i wdzięczności, wyraz hołdu, uznania i szacunku dla Sługi Bożego” (WEJDŹ).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz