Stulecie urodzin św. Jana Pawła II: Papieska serdeczna prośba

Kard. Karol Wojtyła i bp Piotr Gołębiowski w czasie koronacji Obrazu Matki Bożej Pocieszenia w Błotnicy - 21 VIII 1977 r. (Archiwum Diecezji Radomskiej)

Papieska serdeczna prośba

 
W 1977 r. bp Piotr Gołębiowski obchodził 75. urodziny. Zgodnie więc z obowiązującym prawem złożył na ręce Pawła VI rezygnację z pełnionych obowiązków. Papież nie przyjął rezygnacji biskupa i polecił mu nadal kierować diecezją sandomierską.
Bp Piotr Gołębiowski przyjął tę papieską decyzję i nadal rządził diecezją. Odczuwał jednak coraz bardziej ciężar wieku i słabnącego zdrowia. Stąd też 25 lutego 1980 r. ponownie złożył rezygnację – przez pośrednictwo kard. Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Polski. Pisał:
„W ręce Waszej Eminencji składam ponownie pismo skierowane do Ojca Świętego z pokorną prośbą o zwolnienie mnie z obowiązków administratora apostolskiego diecezji sandomierskiej […]. Postępujące osłabienie nie pozwala na systematyczną pracę biskupią. Wskutek czego dalsze pozostawienie na tym odpowiedzialnym stanowisku poczytuję za szkodliwe dla diecezji. Waszą Eminencję usilnie proszę o łaskawe poparcie wobec Ojca Świętego tej sprawy, którą poczytuję za doniosłą i pilną. Będę bardzo wdzięczny Waszej Eminencji za tak cenną usługę i pomoc”.
Tym razem biskup otrzymał odpowiedź bezpośrednio od Jana Pawła II z dnia 29 kwietnia 1980 r. W osobistym liście skierowanym do bp Piotra Gołębiowskiego Papież-Polak pisał:
„Proszę mi darować, że na tę prośbę odpowiem również i ze swej strony gorącą prośbą, aby Ksiądz Biskup zechciał jeszcze nadal pozostać na czele tej wybranej części Owczarni Chrystusowej, jaką jest diecezja sandomierska. Chociaż formalnie spełnia Ksiądz Biskup obowiązki administratora apostolskiego, to przecież dla wszystkich, którzy Go znają i patrzą na Jego biskupie posługiwanie, pozostaje Wasza Ekscelencja prawdziwym i budującym Pasterzem Kościoła sandomierskiego. Chociaż więc dobrze rozumiem motywy, które skłaniają Księdza Biskupa do ponowienia swej prośby i biorę je pod uwagę, to jednak odważam się również i tym razem przedłożyć moją prośbę w tym samym duchu, co śp. Poprzednik. […] Trzeba, ażeby Ksiądz Biskup trwał nadal na czele diecezji, stanowiąc duchowe oparcie dla duchowieństwa i wiernych”.
 
Bądź na bieżąco. Polub - prosimy - stronę
Sługi Bożego bp. Piotra Gołębiowskiego na Facebooku: 
ww.facebook.com/pg/bppiotrgolebiowski 

Powrót do strony głównej - KLIKNIJ 

Zapraszamy, zobacz też ostatnie posty:
1) Majówka ze Sługą Bożym – 20 V (WEJDŹ).
2) Stulecie urodzin św. Jana Pawła II: Tamto publiczne i znamienne podziękowanie! (WEJDŹ).
3) Stulecie urodzin św. Jana Pawła II: „Święci wołają o świętość” – dwugłos (WEJDŹ).
4) Przed stuleciem urodzin św. Jana Pawła II: „Jako synowie Kościoła i wspólnej Ojczyzny nie opuścimy Ojca Świętego” (WEJDŹ).
5) Odczytując Ewangelię ze Sługą Bożym: Jak przecenne są te dary! (WEJDŹ).
6) Przed stuleciem urodzin św. Jana Pawła II: „Przeżycia nie dadzą się wypowiedzieć..." (WEJDŹ).
7) Przed stuleciem urodzin św. Jana Pawła II: „Klęczał w zakątku przy żelaznej bramie za ustawionymi krzesłami…” (WEJDŹ).
8) Prośba o wstawiennictwo Sługi Bożego bp. Piotra Gołębiowskiego została wysłuchana: Jeszcze długa droga przed nami, ale stał się CUD (WEJDŹ).
9) Księga wdzięcznością pisana: „Z pełnym zaufaniem w Twoje wstawiennictwo żarliwy Pasterzu oddany rodzinom” (WEJDŹ).
10) Naśladując Świętych: Św. Józef Rzemieślnik (WEJDŹ).
11) Piękno życia w obrazach – Święci wołają o Świętych! (WEJDŹ).
12) Myśli na dziś (WEJDŹ).
13) Dziękujemy! (WEJDŹ).
14) Publikacje o Słudze Bożym: „Znak pamięci i wdzięczności, wyraz hołdu, uznania i szacunku dla Sługi Bożego” (WEJDŹ).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz