Moje spotkanie ze Sługą Bożym bp. Piotrem Gołębiowskim

Sługa Boży bp Piotr Gołębiowski podczas odwiedzin jednej z oaz wakacyjnych (Archiwum Ruchu Światło-Życie Diecezji Radomskiej)

 

Biskup Piotr Gołębiowski – spotkanie podczas Oazy


To spotkanie miało miejsce w 1976 r., podczas Oazy Niepokalanej dla dziewcząt w Kurozwękach na I turnusie, a więc w najbliższe wakacje będzie 44 lata od tego wydarzenia.
Rekolekcje prowadził wówczas ks. Leon Czerwiński, moderatorką była s. Mariola Konopka, a animatorkami s. Leokadia Wilk, Gosia Marzec, Helenka Arczewska, Danusia Kaczor i ja. Dla mnie i Danusi była to pierwsza posługa jako animatorki, więc było duże poczucie odpowiedzialności, aby dziewczęta dobrze przeżyły Oazę.
Ks. bp Piotr Gołębiowski przyjechał do parafii, której proboszczem był wówczas ks. Eugeniusz Orżanowski, ale zaplanował spotkanie z młodzieżą oazową w ośrodku, czyli domu katechetycznym przy plebanii, w którym mieszkałyśmy. Informacja o tym zmobilizowała wszystkich, gdyż wtedy spotkanie z biskupem należało do rzadkości, najczęściej tylko podczas przyjmowania Sakramentu Bierzmowania. Miała być Msza św. w parafialnym kościele z liturgią przez nas przygotowaną, obiad w naszej jadalni i przy tej okazji spotkanie.
Z plebanii pożyczyłyśmy porcelanowe talerze dla gości, bo w tamtych czasach wszyscy na oazie jedliśmy na blaszanych. Były też pożyczone szklanki dla gości, ale w całym zamieszaniu animatorka z zastępu gospodarczego zapomniała je postawić na stole i zobaczyłyśmy jak bp Piotr z całą prostotą popija herbatę z blaszanego kubeczka, jak wszyscy pozostali.
Dziś, widząc taki archaiczny obrazek, moglibyśmy powiedzieć, że mało godnie przyjęliśmy zacnego Gościa. Nas urzekła jednak jego prostota, która wyraziła się nie tylko w tym geście – picie z kubeczka, jak wszyscy – ale wspólny posiłek z nami, nie na plebanii, oraz pragnienie spotkania z uczestniczkami rekolekcji i rozmowa bezpośrednia z nami o naszych przeżyciach z tej Oazy.
Wspomnienie s. Małgorzaty Seligi – służki NMP Niepokalanej, zostało spisane 17 czerwca 2020 r. w Mariówce. W tym roku wypada 40 rocznica śmierci Sługi Bożego bp. Piotra Gołębiowskiego w naszym domu zakonnym w Nałęczowie, w cudownym czasie dla każdego kapłana – podczas sprawowania Eucharystii.


Bądź na bieżąco. Polub - prosimy - stronę
Sługi Bożego bp. Piotra Gołębiowskiego na Facebooku:Zapraszamy, zobacz też ostatnie posty:
1) Odczytując Ewangelię ze Sługą Bożym: Wie dobrze Pan Bóg, czego dzisiejszemu człowiekowi potrzeba (WEJDŹ).
2) Z Maryją w herbie: Niepokalane Serce Najświętszej Maryi Panny (WEJDŹ).
3) Odczytując Ewangelię ze Sługą Bożym: Chwała, miłość, wynagrodzenie bądź Bożemu Sercu (WEJDŹ).
4) Prosimy o modlitwę w imieniu Darka i jego Najbliższych… (WEJDŹ).
5) Piękno życia w obrazach: O tym, co nie umknęło kleryckiej uwadze (WEJDŹ).
6) Myśli na dziś (WEJDŹ).
7) Moje spotkanie ze Sługą Bożym bp. Piotrem Gołębiowskim: Wspomnień czar…, czyli pamiętna wizytacja Sługi Bożego bp. Piotra Gołębiowskiego w Zwoleniu (WEJDŹ).
8) Odczytując Ewangelię ze Sługą Bożym: O te dary na pierwszym miejscu wołać nam trzeba do Pana (WEJDŹ).
9) Sobotni promień słońca – nasza modlitwa do Matki Bożej (WEJDŹ).
10) Obchodziliśmy 118. urodziny Sługi Bożego – FILM (WEJDŹ).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz