Odczytując Ewangelię ze Sługą Bożym


 

O te dary na pierwszym miejscu 

wołać nam trzeba do Pana


„Najczęściej ludzie modlą się o doczesne dobra; zwłaszcza, gdy znajdują się w obliczu groźnego niebezpieczeństwa, lub doświadczają choroby, niedostatku, wtedy korząc się przed Majestatem Bożym, żebrzą zmiłowania. A jeżeli, mimo zanoszonych modlitw, nie doznają ulgi, lecz muszą wypić kielich gorzkiego cierpienia, wówczas niejednokrotnie żywią w sercu pretensję do Boga, która w pewnych wypadkach przeradza się w bunt i sprowadza niewiarę w znaczenie i skuteczność modlitwy. Skąd to pochodzi? – z braku zrozumienia ku czemu służy modlitwa. Według zamiarów Bożych ma ona służyć przede wszystkim do wyjednywania nam tego wszystkiego, co bezpośrednio dotyczy uświęcenia duszy. O te dary na pierwszym miejscu wołać nam trzeba do Pana. A dopiero na drugim miejscu wolno przesyłać do nieba prośby w sprawie dóbr doczesnych, błagając o nie warunkowo, o ile nie sprzeciwiają się udoskonaleniu naszej duszy i jej zjednoczeniu z Panem Bogiem.
Prosimy o doczesną pomyślność, o powodzenie, zaszczyty i przez myśl naszą nawet nie przejdzie, że te rzeczy, wskutek ich nadużycia, przyczynić się mogą do ruiny ducha. Wie o tym Mądrość Boża i jak dobra matka nie daje dziecku noża, choćby po niego wyciągało rączki i w razie odmowy wylewało łzy obfite, podobnie Stwórca odmawia niekiedy dóbr doczesnych człowiekowi, aby choć ciało cierpieć będzie, «duch był zachowany w dzień Pana naszego Jezusa Chrystusa».
Zauważmy jeszcze wraz ze św. Augustynem, że Pan Jezus nie zapewnia natychmiastowego wysłuchania próśb przesłanych w imię Jego. Bardzo często zwleka Pan z wysłuchaniem, bądź dlatego, aby wypróbować naszą ku Niemu ufność, bądź też, aby swą pomoc zesłać w najbardziej odpowiedniej dla nas chwili. Nie zniechęcajmy się zatem do modlitwy nigdy!
Wytrwałą modlitwą zdobędziemy sobie i drugim to, co pożyteczne do zbawienia duszy. Kiedy Panu Bogu polecamy nie swoje duchowe potrzeby, ale innych osób, wtedy spełniamy szczytny cel miłosierdzia.”
Sługa Boży bp Piotr Gołębiowski
„Siewca Prawdy” 2(1932) nr 18, s. 2
14 VI 2020 r.Bądź na bieżąco. Polub - prosimy - stronę
Sługi Bożego bp. Piotra Gołębiowskiego na Facebooku: 
www.facebook.com/pg/bppiotrgolebiowskiZapraszamy, zobacz też ostatnie posty:
1) Sobotni promień słońca – nasza modlitwa do Matki Bożej (WEJDŹ).
2) Obchodziliśmy 118. urodziny Sługi Bożego – FILM (WEJDŹ).
3) Odczytując Ewangelię ze Sługą Bożym: Ożywiajmy w sobie wiarę w Najświętszy Sakrament (WEJDŹ).
4) 118 urodziny Sługi Bożego bp. Piotra Gołębiowskiego (WEJDŹ).
5) Dzień IX Nowenny: Dźwigający krzyż w zjednoczeniu z Chrystusem (WEJDŹ).
6) Dzień VIII Nowenny: Świadczący miłosierdzie (WEJDŹ).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz