„Ciebie Boga wysławiamy” na pogrzebiePogrzeb „dobrego i nieustraszonego Pasterza”

 

Sługa Boży bp Piotr Gołębiowski zmarł 2 listopada 1980 r. w Nałęczowie, w czasie gdy udzielał Komunii świętej podczas Mszy świętej.

Uroczystości pogrzebowe odbyły się w Sandomierzu. Rozpoczęły się 4 listopada o godz. 16.00. Trumnę z ciałem Zmarłego przeniesiono z Domu Biskupiego do katedry. Tam nieszporom i Mszy świętej przewodniczył bp Jan Gurda, wikariusz kapitulny diecezji kieleckiej. Homilię wygłosił sandomierski biskup pomocniczy Stanisław Sygnet (TUTAJ).

Następnego dnia, 5 listopada, o godz. 11.00 rozpoczęła się uroczysta Msza święta pogrzebowa. Katedra sandomierska była wypełniona po brzegi. Przed ołtarzem ustawiono trumnę z ciałem Sługi Bożego. Przed Mszą świętą przy odkrytej trumnie modlili się liczni wierni, którzy dziękowali i żegnali swego Pasterza. Były wśród ich delegacje licznych parafii, a wśród nich duża grupa wiernych z Jedlińska – rodzinnej parafii Zmarłego, którzy przybyli wraz z miejscową orkiestrą.

Na pogrzeb nadesłał swój list Jan Paweł II (zob. TUTAJ). Z powodu pobytu w Rzymie nie mógł również uczestniczyć w tych uroczystościach kard. Stefan Wyszyński, Prymas Polski, który także przesłał swój telegram (TUTAJ). Mszy świętej pogrzebowej, koncelebrowanej przez 28 biskupów, przewodniczył kard. Franciszek Macharski, metropolita krakowski. Homilię wygłosił bp Walenty Wójcik (zob. TUTAJ), a na zakończenie przemówił główny celebrans. W pogrzebie uczestniczyli przedstawiciele prawie wszystkich diecezji w Polsce, delegacje uczelni katolickich, generał ojców paulinów, opaci ojców cystersów, liczne delegacje zakonów męskich i żeńskich, i około 500 kapłanów.

Ks. prał. Jerzy Lewiński, autor sprawozdania z pogrzebu przypominał, że miesiąc wcześniej odbyły się w Sandomierzu uroczystości 1000-lecia miasta. Z powodu zakończenia peregrynacji obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze nie mogli w nich uczestniczyć biskupi polscy. Stąd też, jak pisał, „po niespełna miesiącu przybyli do Sandomierza Księża Biskupi, żeby dopełnić obchodu uroczystości wobec Zmarłego Pasterza Piotra i zamknąć chlubną kartę Tysiącletniego Sandomierza i ważną epokę w dziejach Diecezji”.

Właśnie z tamtych uroczystości pozostał wiszący na ogrodzeniu katedry duży napis: „Ciebie Boga wysławiamy”. Stał się on wyrazem uwielbienia Boga za Osobę Sługi Bożego bp. Piotra Gołębiowskiego.

W Testamencie sporządzonym 2 lutego 1979 r. bp Piotr Gołębiowski pisał:

„Pamiętając na niepewność dnia ani godziny, kiedy Pan Bóg raczy mnie powołać do wieczności, w 77 roku życia, w obliczu śmierci wyrażam Panu Bogu w Trójcy Św[iętej] Jedynemu gorącą wdzięczność za dar wiary i chrztu św[iętego], za wezwanie mnie niegodnego do szeregu kapłanów i biskupów. Umierać pragnę w wierze św[iętej] rzymskokatolickiej, wpajanej mi przez religijnych rodziców i zacnych kapłanów, których spotykałem na drodze swego życia. Chcę do ostatniego tchu trwać w synowskiej łączności z Ojcem Św[iętym] i z Ks. Kardynałem Prymasem, w jedności z Episkopatem Polski. […] W sprawie pogrzebu wyrażam życzenie, by nie głoszono przemówień, lecz zamiast nich odmówiono różaniec św[ięty] oraz aby zwłoki zostały przewiezione do Jedlińska i złożone w grobowcu, w którym spoczywają moi rodzice. […] Wszystkich, którym wyrządziłem jakąś przykrość najpokorniej przepraszam. Życzliwych proszę o modlitwę. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus. Niech będzie coraz więcej wielbiona i miłowana Niepokalana Boża Rodzicielka, Maryja nasza nadzieja!”.

 

(Archiwum Diecezji Radomskiej)
 

(Archiwum Diecezji Radomskiej)
 

(Archiwum Diecezji Radomskiej)

 

(Archiwum Diecezji Radomskiej)

Pomódlmy się o beatyfikację Sługi Bożego bp. Piotra Gołębiowskiego:

Panie Jezu Chryste, Najwyższy Pasterzu, Ty powołałeś Biskupa Piotra do służby kapłańskiej i wprowadziłeś go do grona następców Apostołów. Dziękujemy Ci za jego żarliwość o świętość i jedność Kościoła. Pomóż nam naśladować jego bezgraniczne zawierzenie, ofiarną służbę i synowskie oddanie Twojej Matce. Racz wynieść go na ołtarze, aby te cnoty zajaśniały dzisiejszemu Kościołowi i jego pasterzom.

Udziel nam, za jego przyczyną, zgodnie z Twoją wolą, tej łaski, o którą pokornie prosimy…

(Wiadomości o łaskach otrzymanych za wstawiennictwem Sługi Bożego bp. Piotra Gołębiowskiego prosimy przesyłać na adres: Kuria Diecezji Radomskiej, ul. Malczewskiego 1, 26-600 Radom, postulator.radom@wp.pl).

 

Bądź na bieżąco. Polub - prosimy - stronę

Sługi Bożego bp. Piotra Gołębiowskiego na Facebooku:

www.facebook.com/pg/bppiotrgolebiowski

 

 

Powrót do strony głównej - KLIKNIJ

 

Zapraszamy, zobacz też ostatnie posty:

1) Odczytując Ewangelię ze Sługą Bożym: Żąda od nas Pan Bóg usilnej, gorliwej i ciągłej troski o sprawy duszy (WEJDŹ).

2) Naśladując Świętych – Bł. o. Honorat Koźmiński (WEJDŹ).

3) Wspominając tamten październikowy wieczór (WEJDŹ).

4) Naśladując Świętych – Św. Jan Paweł II (WEJDŹ).

5) Nowenna za przyczyną Sługi Bożego bp. Piotra Gołębiowskiego (WEJDŹ).

6) Różaniec ze Sługą Bożym bp. Piotrem i VII dzień Nowenny – 31 X (WEJDŹ).

7) IX dzień Nowenny za przyczyną Sł. B. Bp. Piotra Gołębiowskiego (WEJDŹ).

8) 40. rocznica śmierci Sługi Bożego bp. Piotra Gołębiowskiego (WEJDŹ).

9) 40. rocznica śmierci Sługi Bożego bp. Piotra Gołębiowskiego – Zaproszenie (WEJDŹ).

10) 40. rocznica śmierci Sługi Bożego bp. Piotra Gołębiowskiego – Zaproszenie Biskupa Radomskiego (WEJDŹ).

11) „Życie jego jest wielką księgą, obficie zapisaną…” – homilia bp. Walentego Wójcika (WEJDŹ).

12) „W tym człowieku wyraźnie objawia się moc Ducha Bożego” – homilia bp. Stanisława Sygneta (WEJDŹ).

13) Papieskie wspomnienia i telegram na pogrzeb – „To był Święty Biskup” (WEJDŹ).

14) W oczach Wielkiego Prymasa – „Spokojny nad miarę Sługa Boży” (WEJDŹ).

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz