Piękno życia w obrazach


W Jedlińsku wszystko się zaczęło… 

 

Wyjeżdżając z Radomia w kierunku Warszawy, mniej więcej po 10 kilometrach, po prawej stronie dostrzec można majestatyczne wieże kościoła pod wezwaniem świętych Apostołów Piotra i Andrzeja w Jedlińsku. Po lewej stronie od kościoła znajduje się ulica nosząca dziś imię biskupa Piotra Gołębiowskiego. W tamtej okolicy stoi do dziś dom, w którym przyszedł on na świat 10 czerwca 1902 r.

Piotr Gołębiowski był drugim z kolei dzieckiem Jana i Heleny z domu Piątek. Ich rodzina była liczna, mieli bowiem dziewięcioro dzieci. Jan Gołębiowski był szewcem i właścicielem gospodarstwa rolnego. Późniejszy biskup został ochrzczony 22 czerwca 1902 r. w jedlińskim kościele przez miejscowego proboszcza ks. Franciszka Solarskiego. Na chrzcie świętym otrzymał imiona Piotr Paweł.

Oprócz rodziców ogromny wpływ na wychowanie dzieci miała siostra Heleny Gołębiowskiej – Julia. Była to osoba samotna, a przy tym bardzo religijna. Zresztą religijną atmosferą przesiąknięte było życie rodziny Gołębiowskich. Codziennie wspólnie modlono się, wspólnie też praktykowano posty, a rodzice dbali, by dzieci robiły postępy w zdobywaniu wiedzy religijnej. Ojciec lubił towarzystwo księży, stąd też nie brakowało rodzinnych kontaktów z miejscowymi duchownymi. Julia Gołębiowska często śpiewała wraz z dziećmi Godzinki do Matki Bożej. To z nią Piotr – już jako mały chłopiec – pielgrzymował do pobliskiego Sanktuarium Matki Bożej w Błotnicy. Obecność Maryi promieniowała na całą okolicę. Nie dziwi więc, że rodzina Gołębiowskich, jak wiele innych, z upodobaniem pielgrzymowała do tronu Matki Pocieszenia. Ta bliskość Matki Bożej i moc Jej wstawiennictwa u Boga odciśnie widoczny znak na życiu przyszłego biskupa.

 

Zachęcamy, pomódl się w ważnych dla Ciebie sprawach przez przyczynę Sługi Bożego bp. Piotra Gołębiowskiego:

Panie Jezu Chryste, Najwyższy Pasterzu, Ty powołałeś Biskupa Piotra do służby kapłańskiej i wprowadziłeś go do grona następców Apostołów. Dziękujemy Ci za jego żarliwość o świętość i jedność Kościoła. Pomóż nam naśladować jego bezgraniczne zawierzenie, ofiarną służbę i synowskie oddanie Twojej Matce. Racz wynieść go na ołtarze, aby te cnoty zajaśniały dzisiejszemu Kościołowi i jego pasterzom.

Udziel nam, za jego przyczyną, zgodnie z Twoją wolą, tej łaski, o którą pokornie prosimy...

(Wiadomości o łaskach otrzymanych za wstawiennictwem Sł. B. bp. Piotra Gołębiowskiego prosimy przesyłać na adres: Kuria Diecezji Radomskiej, ul. Malczewskiego 1, 26-600 Radom; e-mail: postulator.radom@wp.pl).

 

Za przygotowanie filmu

dziękujemy p. Pawłowi Kudasowi z Imagon Films

 

 Bądź na bieżąco. Polub - prosimy - stronę

Sługi Bożego bp. Piotra Gołębiowskiego na Facebooku:

www.facebook.com/bppiotrgolebiowski

 

 

Powrót do strony głównej - KLIKNIJ

 

Zapraszamy, zobacz też ostatnie posty:

 

1) Uwielbiajmy Najświętsze Serce Pana Jezusa: Otucha niech wstąpi do omdlałych dusz naszych! (WEJDŹ).

2) Sobotni promień słońca (WEJDŹ).

3) Odczytując Ewangelię ze Sługą Bożym: Czy jesteśmy przekonani o miłości Chrystusowej? (WEJDŹ).

4) Z Maryją w herbie: Matka Boża z Lourdes (WEJDŹ).

5) Pamiętajmy o chorych każdego dnia! (WEJDŹ).

6) Sobotni promień słońca (WEJDŹ).

7) Odczytując Ewangelię ze Sługą Bożym: Zbliżmy swe dusze do Chrystusa Pana (WEJDŹ).

8) Pomóż! Pomódl się o uzdrowienie chorej Mamy… (WEJDŹ).

9) Skrzynka intencji – 2021 r. (WEJDŹ).

10) Odczytując Ewangelię ze Sługą Bożym: Czas Wielkiego Postu – to okres wzmożonego czuwania nad sobą (WEJDŹ).

11) Myśli na dziś (WEJDŹ).


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz