Odczytując Ewangelię ze Sługą Bożym


Czytaj Ewangelię świętą

 

„Przez naśladowanie Chrystusa Pana zapewniamy sobie nie tylko szczęście wieczne w życiu pozagrobowym, ale również tu na ziemi pokój i radość serca, imię i charakter szlachetnego, dobrego człowieka. […] Miej przekonanie, że tylko w naśladowaniu Chrystusa Pana znajdziesz godny cel życia i pomoc do ukształtowania prawego charakteru, gotowego na każde poświęcenie dla bliźnich, dla matki Ojczyzny.

Dobrze, powiadasz, chcę naśladować Chrystusa Pana, lecz w jaki sposób to wykonać?

Najpierw, staraj się coraz bardziej poznawać Pana Jezusa. […] Kto chce stać się «podobnym obrazowi Syna Bożego», ten ustawicznie powinien mieć przed oczyma Jego życie. Dlatego pilnie korzystaj z lekcji religii, których słońcem jest Jezus Chrystus. Z uwagą słuchaj kazań, stosując słowo Boże do siebie. Ale to niech ci nie wystarcza, w chwilach wolnych czytaj Ewangelię świętą, książeczkę «O naśladowaniu Chrystusa», albo inną książkę religijną, aby wciąż rosnąć w poznawaniu Boskiego Zbawcy.

Jednocześnie staraj się odtwarzać w życiu codziennym postępowanie Chrystusa Pana. Św. Wincenty a Paulo często w ciągu dnia stawiał sobie pytanie: jak na moim miejscu postąpiłby Jezus Chrystus? I ty pytaj siebie: jak na moim miejscu Pan Jezus odmawiałby codzienną modlitwę? Jak zachowałby się w kościele? Jak odnosiłby się do rodziców w domu, a do wychowawców i kolegów w szkole? Jak spełniałby swoje zajęcia? Jakich słów nie wypowiedziałby wcale? Jakich czynów nigdy by nie popełnił? – Może wstyd ci, że tak mało w tobie podobieństwa do Pana Jezusa?… Dziecko drogie, nie zniechęcaj się swymi upadkami. Przepraszaj za nie Boga i co dzień odnawiaj swe postanowienie: chcę dziś tak myśleć, mówić, jakby na moim miejscu postąpił Pan Jezus.

O własnych siłach tego wielkiego zadania nie spełnisz. Wie o tym Chrystus, serdeczny twój Przyjaciel i gotów wspierać cię swoją łaską. Ale o tę łaskę proś”.

Sługa Boży Bp Piotr Gołębiowski

„Współczesna Ambona” 2(1947), s. 179

23 I 2022 r.

 

Bądź na bieżąco! Polub – prosimy – stronę

Sługi Bożego bp. Piotra Gołębiowskiego na Facebooku:

www.facebook.com/pg/bppiotrgolebiowski

 

Powrót do strony głównej - KLIKNIJ

 

Zapraszamy, zobacz też poprzedni post:

Odczytując Ewangelię ze Sługą Bożym – Dobroć i potęga Maryi (WEJDŹ).

 


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz