Ludzie Biskupa Piotra

Sarkofag Piusa XI w Grotach Watykańskich

Papież Pius XI


W tych dniach mija 100. rocznica wyboru na Stolicę Piotrową i 83. rocznica śmierci papieża Piusa XI.

 

Sandomierz

W latach 1918-1921 przyszły papież, jeszcze jako ks. Achille Ratti, był najpierw wizytatorem apostolskim, a później pierwszym nuncjuszem w Polsce po I wojnie światowej.

Ks. prał. Achille Ratti w Sandomierzu

Ks. prał. Achille Ratti w dniach 7-9 września 1918 r. odwiedził diecezję sandomierską. Rok później do tamtejszego seminarium wstąpił Piotr Gołębiowski. Echa wizyty wysłannika papieskiego musiały być wciąż jeszcze żywe w Sandomierzu i zapewne w latach formacji seminaryjnej dzisiejszego Sługi Bożego często odwoływano się do wizyty późniejszego papieża.

 

Złoty medal

W roku 1922 kard. Achille Ratti został wybrany papieżem i przyjął imię Piusa XI.

Na lata jego pontyfikatu przypadły rzymskie studia ks. Piotra Gołębiowskiego. Warto przypomnieć, że drugi ze swych doktoratów – z teologii, dzisiejszy Sługa Boży bronił w obecności papieża!

Obrona odbyła się 18 czerwca 1928 r., na zakończenie roku akademickiego. Uczelnia wytypowała wówczas jednego, bez wątpienia najlepszego studenta, by w tym dniu bronił swój doktorat. Przeżycia potęgował fakt, że gościem na tej uroczystości, a więc także na obronie, był Pius XI.

Wyróżnienie, jakie spotkało ks. Piotra Gołębiowskiego, było bez wątpienia niezwykle: spośród tysięcy studentów wybrano właśnie jego! Świadczyło to o jego wyjątkowych zdolnościach i pracowitości.

Obrona wypadła wspaniale! Oceniono ją jako „summa cum laude”, to znaczy z najwyższą pochwałą. Dodatkowo nowy doktor został odznaczony złotym medalem, a w przekazach agencji informacyjnych powtarzano o zdolnym Polaku, który jako pierwszy bronił swój doktorat w obecności papieża.

Na obronie obecny był abp Józef Teodorowicz, arcybiskup lwowski obrządku ormiańskiego. Przemawiając w czasie uroczystości składał gratulacje nowemu doktorowi i jego biskupowi, wobec którego wypowiadał słowa uznania za tak zdolnego księdza.

 

Jugosławia

Ostatnie spotkanie ks. Piotra Gołębiowskiego z Piusem XI miało miejsce w 1935 r. W czasie wakacji dzisiejszy Sługa Boży udał się z posługą duszpasterską do Polaków w Jugosławii. Wracając odwiedził Rzym, a stamtąd przywiózł do Sandomierza specjalne błogosławieństwo papieża Piusa XI dla seminarium.

Fakt ten znalazł odbicie w protokole posiedzeń sesji profesorskiej sandomierskiego seminarium pod datą 2 września 1935 r., gdzie zapisano: „Na wstępie Ks. Rektor Seminarium podał do wiadomości Księży Profesorów, że w czasie pobytu Ks. Dr. Piotra Gołębiowskiego w Rzymie, w okresie feryj letnich, Ojciec Św[ięty] Pius XI raczył udzielić Seminarium naszemu szczególnego błogosławieństwa apostolskiego. Ks. Rektor Seminarium dodał, że błogosławieństwo Ojca Świętego niewątpliwie wszystkich nas podniesie na duchu, umocni nasze siły i pracę naszą wspólną więcej owocną uczyni, a zarazem synowskie nasze uczucia dla Stolicy Piotrowej wzmocni”.

 

Bądź na bieżąco. Polub - prosimy - stronę

Sługi Bożego bp. Piotra Gołębiowskiego na Facebooku:

www.facebook.com/pg/bppiotrgolebiowski

 

 

Powrótdo strony głównej - KLIKNIJ

 

Zapraszamy, zobacz też ostatnie posty:

 

1) Odczytując Ewangelię ze Sługą Bożym: Dobroć i potęga Maryi (WEJDŹ).

2) Odczytując Ewangelię ze Sługą Bożym: Czytaj Ewangelię świętą (WEJDŹ).

3) Myśl na dziś (WEJDŹ).

4) Odczytując Ewangelię ze Sługą Bożym: To nie zabobon, nie talizman i nie przesąd! (WEJDŹ).

5) Uwielbiajmy Najświętsze Serce Pana Jezusa: Serce Chrystusa Pana godne jest naszej najgłębszej czci (WEJDŹ).

6) Sobotni promień słońca (WEJDŹ).

7)  Odczytując Ewangelię ze Sługą Bożym:Cudowny połów ryb do głębi wzruszył duszę Piotra (WEJDŹ).

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz